Basket Brigade Canada (Corporation# 10508829) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 23, 2017.
| Corporation ID | 10508829 |
| Business Number | 778831313 |
| Corporation Name | Basket Brigade Canada |
| Registered Office Address |
6 Gleneaden Court Brampton ON L6S 2J7 |
| Incorporation Date | 2017-11-23 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Rebecca Tabuchi | 26 Bowsfield Road, Toronto ON M3J 3R3, Canada |
| Mike Castiglione | 251 North Service Road West, Oakville ON L6M 3E7, Canada |
| Ashleigh Dickson | 5411 Lakeshore Road #7, Burlington ON L7L 1E1, Canada |
| Kathleen Lavoie | 103 Homewood Avenue, Kitchener ON N2M 1X1, Canada |
| Arvind Krishendeholl | 62 Hardgate Crescent, Brampton ON L7A 3V7, Canada |
| Natasha Questel | 1159 Main Street #202, Vancouver BC V6A 4B6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-11-23 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2017-11-23 | current | 6 Gleneaden Court, Brampton, ON L6S 2J7 |
| Name | 2017-11-23 | current | Basket Brigade Canada |
| Status | 2017-11-23 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-11-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-07-04 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12458403 Canada Inc. | 11 Gleneaden Court, Brampton, ON L6S 2J7 | 2020-10-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11731157 Canada Corporation | 3458 Queen Street W, Brampton, ON L6S 0A1 | 2019-11-10 |
| 12032589 Canada Inc. | 36 Gaspe Road, Brampton, ON L6S 0A4 | 2020-04-30 |
| 11984543 Canada Inc. | 14 Gaspe Road, Brampton, ON L6S 0A4 | 2020-03-31 |
| 10985538 Canada Inc. | 71 Eastway St, Brampton, ON L6S 0A4 | 2018-09-10 |
| 10316067 Canada Corporation | 33 Triple Crown Drive, Brampton, ON L6S 0A4 | 2017-07-10 |
| Jesus Reigns Mission To The Nations (jrm Canada) | 35 Triple Crown Drive, Brampton, ON L6S 0A4 | 2013-01-22 |
| 8289271 Canada Inc. | 20 Eastway St, Brampton, ON L6S 0A4 | 2012-09-05 |
| 8183376 Canada Inc. | 31 Triple Crown Dr, Brampton, ON L6S 0A4 | 2012-05-02 |
| 7926847 Canada Inc. | 79 Eastway St, Brampton, ON L6S 0A4 | 2011-07-25 |
| 6734103 Canada Inc. | 20 East Way St, Brampton, ON L6S 0A4 | 2007-03-09 |
| Find all corporations in postal code L6S | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Rebecca Tabuchi | 26 Bowsfield Road, Toronto ON M3J 3R3, Canada |
| Mike Castiglione | 251 North Service Road West, Oakville ON L6M 3E7, Canada |
| Ashleigh Dickson | 5411 Lakeshore Road #7, Burlington ON L7L 1E1, Canada |
| Kathleen Lavoie | 103 Homewood Avenue, Kitchener ON N2M 1X1, Canada |
| Arvind Krishendeholl | 62 Hardgate Crescent, Brampton ON L7A 3V7, Canada |
| Natasha Questel | 1159 Main Street #202, Vancouver BC V6A 4B6, Canada |
| City | Brampton |
| Post Code | L6S 2J7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Brigade Against Animal Cruelty | 6232 Francois Davignon, Montreal, QC H1M 3J5 | 1995-06-09 |
| Golani Brigade Holdings Inc. | 150 Oneida Drive, Pointe-claire, QC H9R 1A8 | 2018-05-17 |
| Indie Brigade Inc. | 1325, Avenue Du Mont-royal Est, MontrГ©al, QC H2J 1Y6 | 2016-05-05 |
| Brigade 48 Franchises Inc. | 3675, Rue Beaumont, Brossard, QC J4Z 2N8 | 2015-09-14 |
| 8812098 Canada Inc. | 255 Brigade Drive, Hamilton, ON L9B 2G1 | 2014-03-07 |
| 4034929 Canada Inc. | 5 Brigade Avenue, Ottawa, ON K2S 1J1 | 2002-04-02 |
| The Boys' Brigade In Canada Inc. | 249 County Road 8, Toledo, ON K0E 1Y0 | 1960-10-19 |
| 10928615 Canada Limited | 389 Brigade Drive, Hamilton, ON L9B 2E3 | 2018-08-02 |
| Basket Plus | 358 De Fontenelle, Gatineau, QC J8T 0C6 | 2017-08-29 |
| 3c Basket Boats Inc. | 7 Av. Melbourne, Montreal, QC H3P 1E9 | 2017-02-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on Basket Brigade Canada.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.