Little Brook Farms Ltd. (Corporation# 10508799) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 23, 2017.
| Corporation ID | 10508799 |
| Business Number | 783240088 |
| Corporation Name | Little Brook Farms Ltd. |
| Registered Office Address |
4833 Lakeshore Road Kelowna BC V1W 4H6 |
| Incorporation Date | 2017-11-23 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 13 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Serrulata Renee Relunasun | 800 15355 24th Avenue, Surrey BC V4A 2H9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-11-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-11-23 | current | 4833 Lakeshore Road, Kelowna, BC V1W 4H6 |
| Name | 2017-11-23 | current | Little Brook Farms Ltd. |
| Status | 2017-11-23 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-11-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-12-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6594212 Canada Limited | 551 Radant Road, Kelowna, BC V1W 1A1 | 2006-07-06 |
| 11214225 Canada Ltd. | 558 Radant Road, Kelowna, BC V1W 1A2 | 2019-01-23 |
| 11214314 Canada Ltd. | 558 Radant Road, Kelowna, BC V1W 1A2 | 2019-01-23 |
| 8416281 Canada Inc. | 688 Lequime Road, #310, Kelowna, BC V1W 1A4 | 2013-01-25 |
| 8416303 Canada Inc. | 310 - 688 Lequime Road, Kelowna, BC V1W 1A4 | 2013-01-25 |
| Top Tier Adventures Ltd. | 606 Willms Road, Kelowna, BC V1W 1B6 | 2018-08-27 |
| 606 Lofts Ltd. | 606 Willms Road, Kelowna, BC V1W 1B6 | 2018-11-01 |
| F2g Sports Inc. | 482 Barkley Road, Kelowna, BC V1W 1E5 | 2002-09-19 |
| 6940340 Canada Ltd. | 17-4524 Eldorado Court, Kelowna, BC V1W 1G3 | 2008-03-14 |
| U-test Canada Inc. | 827 Raymer Road, Kelowna, BC V1W 1J7 | 2011-08-01 |
| Find all corporations in postal code V1W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Serrulata Renee Relunasun | 800 15355 24th Avenue, Surrey BC V4A 2H9, Canada |
| City | Kelowna |
| Post Code | V1W 4H6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fanning Brook Farms Ltd. | 5645b Fort Augustus Rd, Route 21, Mount Stewart, PE C0A 1T0 | 2018-02-20 |
| Produits De Sante Hu-brook Inc. | 5805 Chemin St-francois, St-laurent, QC H4S 1B6 | 1988-08-23 |
| Produits De Sante Hu-brook Inc. | 5805 Chemin St-francois, St-laurent, QC H4S 1B6 | |
| 9437878 Canada Corp. | 370 Little Brook Rd, Little Brook, NS B0W 1Z0 | 2015-09-12 |
| B.i.a. Farms, Inc. | Site R.r. 1 Roaches Line, Clarke's Beach, NL A0A 1W0 | |
| Les Entreprises David Brook Inc. | 37 Robert Burns, Suite 5435, Cote St. Luc, Montreal, QC | 1977-02-24 |
| Propriete Brandy Brook Inc. | 1 Place Ville Marie, Suite 2500, Montreal, QC H3B 1R1 | 1984-05-15 |
| Paul Brook Et Associes Ltee | 66 Murray Court, Bainsville, ON K0C 1E0 | 1976-02-16 |
| 12086824 Canada Inc. | 3 Whites Lane, Cold Brook, Nfld, Cold Brook, NL A2N 2Y4 | 2020-05-27 |
| Smallwood Farms, Inc. | Bx 7,site R.r. 1 Roaches Line, Clarke's Beach, NL A0A 1W0 |
Please comment or provide details below to improve the information on Little Brook Farms Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.