Mile End Creative Inc. (Corporation# 10508624) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 23, 2017.
| Corporation ID | 10508624 |
| Business Number | 782894315 |
| Corporation Name | Mile End Creative Inc. |
| Registered Office Address |
60 Southampton Drive Toronto ON M1K 4V7 |
| Incorporation Date | 2017-11-23 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Steve Loutskou | 60 Southampton Drive, Scarborough ON M1K 4V7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-11-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-07-22 | current | 60 Southampton Drive, Toronto, ON M1K 4V7 |
| Address | 2017-11-23 | 2020-07-22 | 140 Quebec Avenue, Toronto, ON M6P 2T7 |
| Name | 2017-11-23 | current | Mile End Creative Inc. |
| Status | 2017-11-23 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-11-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2020-07-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-01-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3g Networks Canada Inc. | 76 Southampton Dr, Scarborough, ON M1K 4V7 | 2005-04-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kahuta Transportation Inc. | 317-550 Birchmount Road, Scarborough, ON M1K 0A4 | 2020-09-17 |
| 12184711 Canada Inc. | 550 Birchmount Road Unit 709, Toronto, ON M1K 0A4 | 2020-07-08 |
| Ascentbridge Canada Inc. | 308-550 Birchmount Rd, Scarborough, ON M1K 0A4 | 2019-04-05 |
| Abeyan Trade Inc. | 806-550 Birchmount Road, Scarborough, ON M1K 0A4 | 2018-02-22 |
| 10220442 Canada Inc. | 550 Birchmount Road, # 414, Scarborugh, ON M1K 0A4 | 2017-05-03 |
| Canadawide Fresh Coffee Inc. | 204-550 Birchmount Rd, Scarborough, ON M1K 0A4 | 2014-02-03 |
| 11825836 Canada Inc. | 550 Birchmount Road, Toronto, ON M1K 0A4 | 2020-01-05 |
| Krada Studio Inc. | 550 Birchmount Road, Suite 606, Scarborough, ON M1K 0A4 | 2020-02-04 |
| 12223279 Canada Inc. | 550 Birchmount Road, Toronto, ON M1K 0A4 | 2020-07-24 |
| Emigration Channel Inc. | 550 Birchmount Road, Unit 414, Toronto, ON M1K 0A4 | 2020-09-14 |
| Find all corporations in postal code M1K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Steve Loutskou | 60 Southampton Drive, Scarborough ON M1K 4V7, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M1K 4V7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Enregistrement Mile-end Inc. | 7070 St-urbain, Suite 2, Montreal, QC H2S 3H4 | 1996-03-19 |
| The Mile-end Trading Company Ltd. | 7145 Saint-urbain # 102, MontrГ©al, QC H2S 3H4 | 2010-04-01 |
| Mile End Growth Consulting Inc. | 7070, Cartier Street, MontrГ©al, QC H2E 2J1 | 2020-03-04 |
| Mile End Medical Clinic Inc. | 5855 Avenue Du Parc, Suite 101, Montreal, QC H2V 4H2 | 2012-03-21 |
| Mile End Ventures Inc. | 5300 Rue Clark, MontrГ©al, QC H2T 2V2 | 2018-01-30 |
| Mile End Technology Inc. | 5264, Rue Waverly, MontrГ©al, QC H2T 2X7 | 2012-02-24 |
| Mile-end Investments Inc. | 240-800 Rue De La GauchetiГЁre O, Montreal, QC H5A 1K6 | 2012-05-16 |
| Golden Mile Estates Management Inc. | 1000 Sherbrooke Street West, Suite 2400, Montreal, QC H3A 3G4 | 2013-08-20 |
| Distributions Émile Saine Inc. | 1073, Boulevard Mont-royal, MontrÉal, QC H2V 2H5 | 2006-07-26 |
| 32-mile Productions Inc. | 1055 RenÉ-lÉvesque Blvd. East, Suite 900, Montreal, QC H2L 4S5 | 1999-01-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on Mile End Creative Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.