Mt Edward Trading Ltd. (Corporation# 10508446) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 23, 2017.
| Corporation ID | 10508446 |
| Business Number | 782937510 |
| Corporation Name | Mt Edward Trading Ltd. |
| Registered Office Address |
234 Mount Edward Road Charlottetown PE C1A 5T6 |
| Incorporation Date | 2017-11-23 |
| Dissolution Date | 2018-03-30 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| XING ZHAO | 234 Mount Edward Road, Charlottetown PE C1A 5T6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-11-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-11-23 | current | 234 Mount Edward Road, Charlottetown, PE C1A 5T6 |
| Name | 2017-11-23 | current | Mt Edward Trading Ltd. |
| Status | 2018-03-30 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2017-11-23 | 2018-03-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-03-30 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2017-11-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 234 Mount Edward Road |
| City | Charlottetown |
| Province | PE |
| Postal Code | C1A 5T6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hicano Trading Ltd. | 15 Rogers Lane, Charlottetown, PE C1A 0A3 | 2018-04-13 |
| May Earth Services Inc. | 132 Barbour Circle, Charlottetown, PE C1A 0A4 | 2018-10-26 |
| House of Dumplings Ltd. | 160 Barbour Circle, Charlottetown, PE C1A 0A4 | 2016-11-21 |
| 8749515 Canada Inc. | 116 Barbour Circle, Charlottetown, PE C1A 0A4 | |
| Talentedu Inc. | 160 Barbour Circle, Charlottetown, PE C1A 0A4 | 2019-02-04 |
| Rec & Weld Inc. | 120-1 Haviland Street, Charlottetown, PE C1A 0A8 | 2017-09-18 |
| On The Water Adventures, Inc. | 304-4 Prince St, Charlottetown, PE C1A 0C4 | 2016-04-20 |
| 313 Enterprise Inc. | 225-7 Babineau Ave, Charlottetown, PE C1A 0C9 | 2020-11-20 |
| Shb Investments Inc. | Suite No. 201, 7 Babineau Avenue, Charlottetown, PE C1A 0C9 | 2019-07-30 |
| Affiliatevia Canada Inc. | 7 Babineau Avenue, Suite 209, Charlottetown, PE C1A 0C9 | |
| Find all corporations in postal code C1A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| XING ZHAO | 234 Mount Edward Road, Charlottetown PE C1A 5T6, Canada |
| City | Charlottetown |
| Post Code | C1A 5T6 |
| Category | trading |
| Category + City | trading + Charlottetown |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| To Design Trading Ltd. | 80 Edward Jeffreys Ave, Markham, ON L6E 1E6 | 2015-01-31 |
| Oghli Trading Corporation | 509 King Edward, Unit 02, Ottawa, ON K1N 7N3 | 2007-10-13 |
| Edward Wong Trading (canada) Limited | 65 Harbour Square, Suite 3001, Toronto, ON M5J 2L4 | 1989-04-03 |
| Commerce De Fourrure Melmart Inc. | 4532 King-edward Avenue, Montreal, QC H4B 2H7 | 1993-05-13 |
| Marche 786 Edward Inc. | 7690 Edward Street, Lasalle, QC H8P 1T6 | 1985-02-06 |
| Trivera International Trading Co. Inc (titc) | 4480 Edward-higgins, No. A02, Pierrefonds, QC H8Y 3N6 | 2001-04-05 |
| Edward Stern Family Foundation | 333, Decarie Blvd., Suite 500, Saint-laurent, QC H4N 3M9 | 2010-11-09 |
| Equipement De Billard King Edward Ltee | 1421 St. James Street, Suite 15, Winnipeg, MB | 1980-05-09 |
| Service De Gestion Edward Dupras Inc. | Harwood Creek Estates, Site B Box 10, Verona, ON K0H 2W0 | 1983-05-10 |
| Les Placements Edward Koussaya Inc. | 8301 Blvd. Parkway, Ville D'anjou, Montreal, QC H1J 1M8 | 1981-06-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on Mt Edward Trading Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.