PIT STOP BOYS INC. (Corporation# 10508438) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 23, 2017.
| Corporation ID | 10508438 |
| Business Number | 783030513 |
| Corporation Name | PIT STOP BOYS INC. |
| Registered Office Address |
1939 Montclair Avenue Ottawa ON K1W 1H9 |
| Incorporation Date | 2017-11-23 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Stephane Languedoc | 1939 Montclair Avenue, Ottawa ON K1W 1H9, Canada |
| Tristan Languedoc | 6752 Breanna Cardill Street, Greely ON K4P 0C3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-11-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-12-17 | current | 1939 Montclair Avenue, Ottawa, ON K1W 1H9 |
| Address | 2017-11-23 | 2018-12-17 | 6752 Breanna Cardill Street, Greely, ON K4P 0C3 |
| Name | 2017-11-23 | current | PIT STOP BOYS INC. |
| Status | 2017-11-23 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-11-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-11-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-11-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-11-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3978150 Canada Inc. | 1939 Montclair Avenue, Orleans, ON K1W 1H9 | 2001-12-04 |
| Healthyback Systems Inc. | 1939 Montclair Avenue, Ottawa, ON K1W 1H9 | 2006-01-26 |
| Inside Out Formulas Inc. | 1939 Montclair Avenue, Ottawa, ON K1W 1H9 | 2018-12-14 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Friends of The University of Khartoum | 1981 Montclair Avenue, Ottawa, ON K1W 1H9 | 2019-09-18 |
| Wellness On The Go Inc. | 1939 Montclair, Ottawa, ON K1W 1H9 | 2009-03-18 |
| Actson Consulting Inc. | 1942 Montclair Avenue, Ottawa, ON K1W 1H9 | 2008-09-17 |
| Awan Global Inc. | 1930 Montclair Ave, Ottawa, ON K1W 1H9 | 2006-12-02 |
| Maplecrest Quality Foods Canada Inc. | 1963 Montclair Avenue, Ottawa, ON K1W 1H9 | 2005-03-11 |
| Canadian Reach for Higher Education | 1981 Montclair Ave., Gloucester, ON K1W 1H9 | 2002-03-13 |
| 3715051 Canada Inc. | 1957 Rue Montclair, OrlÉan, ON K1W 1H9 | 2000-01-27 |
| 3647480 Canada Inc. | 1951 Avenue Montclair, Orleans, ON K1W 1H9 | 1999-08-06 |
| Cyber-blitz Trading and Services Inc. | 1953 Montclair Ave, Orleans, ON K1W 1H9 | 1996-12-13 |
| Realty Blitz Corp. | 1953 Montclair Ave, Orleans, ON K1W 1H9 | 2002-09-19 |
| Find all corporations in postal code K1W 1H9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Stephane Languedoc | 1939 Montclair Avenue, Ottawa ON K1W 1H9, Canada |
| Tristan Languedoc | 6752 Breanna Cardill Street, Greely ON K4P 0C3, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1W 1H9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vetements Boys Will Be Boys Inc. | 5569 Randall Ave., CГґte St-luc, QC H4V 2V9 | 1995-02-24 |
| Lens Boys Inc. | 380, Avenue Lazard, Ville Mont-royal, QC H3R 1P3 | 2003-09-24 |
| Methodist Boys' High School Lagos, Old Boys Association Canada / Mbhs Oba (canada) | 7 Metcalfe Street, Unit 4, Trenton, ON K8V 6H3 | 2004-11-15 |
| Boca Boys Holdings Inc. | 3333 Graham Boul., Suite 102, Montreal, QC H3R 3L5 | |
| One Stop Strategy Group Inc. | 4100-1155 RenГ©-lГ©vesque Boulevard West, Montreal, QC H3B 3V2 | 2020-10-05 |
| SociÉtÉ De Gestion Sunshine Boys Amerique Du Nord Inc. | 1455 Drummond Street, Suite 2a, Montreal, QC H3G 1W3 | 1996-12-31 |
| Corporation De Gestion Sunshine Boys | 1980 Ouest Rue Sherbrooke, 9iГЁme Г©tage, Bureau 29, MontrГ©al, QC H3H 1E8 | |
| Stop Grele Canada Inc. | 5440 Queen Mary Road, Suite 105, Montreal, QC H3X 1V6 | 1987-01-16 |
| One Stop Internet Shop Inc. | 6900 Decarie Square, Suite 3125, Cote St-luc, QC H3X 2T8 | 1995-09-22 |
| Corporation Cellulaire First Stop | 3145 A De Miniac Street, St-laurent, QC H4S 1N5 | 1989-10-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on PIT STOP BOYS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.