The White Helmets (Corporation# 10508314) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 23, 2017.
| Corporation ID | 10508314 |
| Business Number | 783240716 |
| Corporation Name |
The White Helmets Les Casques Blancs |
| Registered Office Address |
4672 Rue Hutchison MontrГ©al QC H2V 3Z9 |
| Incorporation Date | 2017-11-23 |
| Dissolution Date | 2018-08-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FAROUQ ALHABIB | 4672 Rue Hutchison, Montréal QC H2V 3Z9, Canada |
| RAED ALSALEH | B 3 ALI PASA MEDRESESI, ISTANBUL 34425, Turkey |
| MONIR MUSTAFA | B 1 Abdulkadir Aksu, GAZIANTEP 27070, Turkey |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-11-23 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2017-11-23 | current | 4672 Rue Hutchison, MontrГ©al, QC H2V 3Z9 |
| Name | 2017-11-23 | current | The White Helmets |
| Name | 2017-11-23 | current | Les Casques Blancs |
| Status | 2018-08-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2017-11-23 | 2018-08-10 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-08-10 | Dissolution | Section: 220(1) |
| 2017-11-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Fondation Emesa | 4672 Rue Hutchison, MontrГ©al, QC H2V 3Z9 | 2017-11-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion Philippe Thibault Inc. | 5-4566 Rue Hutchison, MontrГ©al, QC H2V 3Z9 | 2019-05-29 |
| Grizzly Rouge | 4536 Rue Hutchison, MontrГ©al, QC H2V 3Z9 | 2016-12-15 |
| Any Day Now Productions Inc. | 4618 Hutchison St., Montreal, QC H2V 3Z9 | 2010-02-09 |
| Kivetico Inc. | 4604 Hutchison St., Montreal, QC H2V 3Z9 | 2007-02-15 |
| 4379047 Canada Inc. | 4604 Hutchison Street, Montreal, QC H2V 3Z9 | 2007-02-15 |
| Cowles Capital Inc. | 4652 Hutchison St., Montreal, QC H2V 3Z9 | 2005-10-11 |
| 3795161 Canada Inc. | 4608, Hutchison, MontrÉal, QC H2V 3Z9 | 2000-08-08 |
| Old Calendar Greek Eastern Metropolia of Gnesion Orthodoxon Christianon of Canada | 4520 Hutchison Street, Montreal, QC H2V 3Z9 | 1976-05-30 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| CafÉ Tredici Inc. | 275 Avenue Fairmount Ouest, Montréal, QC H2V 0A1 | 2007-05-25 |
| F.gas Technologies Inc. | 5220 Rue Jeanne Mance Appt 311, Montreal, QC H2V 0A2 | 2018-05-21 |
| 7087829 Canada Inc. | 5220 Rue Jeanne Mance, Apt. 403, Montreal, QC H2V 0A2 | 2008-12-03 |
| Mont Royal Parkas Inc. | 5064 Hutchison, Outremont, QC H2V 0A6 | 2017-12-01 |
| 9318453 Canada Inc. | 5064, Rue Hutchison, MontrГ©al, QC H2V 0A6 | 2015-06-03 |
| Mission Dairy Farms Inc. | 225 Saint-zotique Street West, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-12-07 |
| Union Des Producteurs Et Productrices Du CinГ©ma QuГ©bГ©cois | 335-6750, Avenue De L'esplanade, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-07-15 |
| 12188571 Canada Inc. | 6750 Avenue De L'esplanade #290, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-07-10 |
| Studio Bonafide Inc. | 225 Saint-zotique West, Montreal, QC H2V 1A2 | 2016-08-25 |
| 8527237 Canada Inc. | 215 St. Zotique Street West, Montreal, QC H2V 1A2 | 2013-05-22 |
| Find all corporations in postal code H2V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FAROUQ ALHABIB | 4672 Rue Hutchison, Montréal QC H2V 3Z9, Canada |
| RAED ALSALEH | B 3 ALI PASA MEDRESESI, ISTANBUL 34425, Turkey |
| MONIR MUSTAFA | B 1 Abdulkadir Aksu, GAZIANTEP 27070, Turkey |
| City | MontrГ©al |
| Post Code | H2V 3Z9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| C.g.f. Helmets Inc. | 2185 5 Ieme Rue, St-romuald, QC G6W 5M6 | 1995-09-15 |
| Tableaux Blancs Interactifs Canada Tbi Inc. | 1026, Rue St-jean, Bureau 400, QuГ©bec, QC G1R 1R7 | 2011-01-05 |
| Phx Helmets Ltd. | 656 Highpoint Avenue, Waterloo, ON N2L 4Z5 | 2013-04-19 |
| Gizmo Helmets Inc. | 3853 Trelawny Circle, Mississauga, ON L5N 6S4 | 2009-09-17 |
| Life Helmets (canada) Limited | 738 Briar Crescent, Milton, ON | 1978-11-03 |
| Manufacture De Casques Daron Inc. | 1240 Graham-bell Street, Unit 3, Boucherville, QC J4B 6H5 | 1986-05-20 |
| Techpharm Inc. | 272 Des Bouleaux-blancs, Rigaud, QC J0P 1P0 | 1993-04-14 |
| 9233393 Canada Inc. | 104-a, Rue Des Pins-blancs, Gatineau, QC J8M 1V8 | 2015-04-01 |
| Garderie Aux Pins Blancs Inc. | Rr 3, Wakefield, QC J0X 3G0 | 1991-01-16 |
| 7114818 Canada Inc. | 101-a, Des Pins-blancs, Gatineau, QC J8M 1V8 | 2009-01-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on The White Helmets.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.