10508233 Canada Incorporated (Corporation# 10508233) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 22, 2017.
| Corporation ID | 10508233 |
| Business Number | 783298912 |
| Corporation Name | 10508233 Canada Incorporated |
| Registered Office Address |
247 Newton Link Saskatoon SK S7V 0M8 |
| Incorporation Date | 2017-11-22 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Oluwafeyisetan Olubolade Adebiyi | 247 Newton Link, Saskatoon SK S7V 0M8, Canada |
| Olubunmi Adeniyi Adebiyi | 247 Newton Link, Saskatoon SK S7V 0M8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-11-22 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-11-22 | current | 247 Newton Link, Saskatoon, SK S7V 0M8 |
| Name | 2017-11-22 | current | 10508233 Canada Incorporated |
| Status | 2017-11-22 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-11-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-11-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Naya Dental Inc. | 131-1110 Briarwood Road, Saskatoon, SK S7V 0A1 | 2020-12-01 |
| 360 Workplace Solutions Ltd. | 636 Beechdale Terrace, Saskatoon, SK S7V 0A5 | 2019-01-04 |
| Kh Health Association | #30-401 Ledingham Way, Saskatoon, SK S7V 0A7 | 2019-09-01 |
| Prairie Veterinary Diagnostic Imaging, Inc. | 411-e Herold Court, Saskatoon, SK S7V 0A7 | 2014-03-07 |
| 8758930 Canada Incorporated | 215 Slimmon Road, Unit 5, Saskatoon, SK S7V 0A7 | 2014-01-16 |
| Spg Freight Inc. | 131 Pichler Crescent, Saskatoon, SK S7V 0A7 | 2018-10-22 |
| Quicker Logistics Inc. | 131 Pichler Crescent, Saskatoon, SK S7V 0A7 | 2019-03-26 |
| Canning Consulting & Training Inc. | 109 - 303 Slimmon Place, Saskatoon, SK S7V 0A8 | 2017-09-01 |
| Sebopharm Inc. | 26 Brookmore View, Saskatoon, SK S7V 0B1 | 2016-09-08 |
| Five Seven Consulting Inc. | 47 Briarvale Cres., Saskatoon, SK S7V 0B2 | 2015-04-23 |
| Find all corporations in postal code S7V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Oluwafeyisetan Olubolade Adebiyi | 247 Newton Link, Saskatoon SK S7V 0M8, Canada |
| Olubunmi Adeniyi Adebiyi | 247 Newton Link, Saskatoon SK S7V 0M8, Canada |
| City | Saskatoon |
| Post Code | S7V 0M8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Integrity Incorporated | 777 Bay Street, Suite C208b-314, Toronto, ON M5G 2C8 | 2003-10-03 |
| Societe Canadienne De La Soudure Incorporated | 7011 - 20a Street Se, Calgary, AB T2C 0R6 | 1996-12-24 |
| Immfund Incorporated | 390, Bay Street, Ste 1600, Toronto, ON M5H 2Y2 | 2008-08-01 |
| Tri Fit Incorporated | 333 Bay Street, 15th Floor, Toronto, ON M5H 2S8 | |
| Viropharma Canada Incorporated | 1000 - 925 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3L2 | |
| Walkaway Canada Incorporated | 1333 Dorval Drive, Suite 102, Oakville, ON L6M 4X7 | |
| Les Ventes Des Automobiles Garland Incorporated | 2521 Notre Dame, Lachine, QC H8S 2G8 | 1977-09-06 |
| Mediaspark Incorporated | 55 Townsend Street, 2nd Floor, Sydney, NS B1P 5C6 | |
| Lords' Own Incorporated | 1117 Fair Birch Drive, Mississauga, ON L5H 1M4 | 2004-03-03 |
| Adi Labs Incorporated | 2211 Number 4 Road, Unit 109, Richmond, BC V6X 3X1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 10508233 Canada Incorporated.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.