Chinese Autism Awareness Center (Corporation# 10508217) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 24, 2017.
| Corporation ID | 10508217 |
| Business Number | 783531882 |
| Corporation Name | Chinese Autism Awareness Center |
| Registered Office Address |
410 Goldhawk Trail Scarborough ON M1V 4E7 |
| Incorporation Date | 2017-11-24 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JIEHONG GUAN | 36 Ivory Silk Drive, Markham ON L6C 0H1, Canada |
| SU ZHEN LIN | 375 Hollyberry Trail, North York ON M2H 2P5, Canada |
| ZHI QIN LIN | 269 Goldhawk Trail, Scarborough ON M1V 3W3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-11-24 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2017-11-24 | current | 410 Goldhawk Trail, Scarborough, ON M1V 4E7 |
| Name | 2017-11-24 | current | Chinese Autism Awareness Center |
| Status | 2017-11-24 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-11-24 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-11-01 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-11-01 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-11-23 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | 410 Goldhawk Trail |
| City | Scarborough |
| Province | ON |
| Postal Code | M1V 4E7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tbms Learning Centre | 410 Goldhawk Trail, Scarborough, ON M1V 4E7 | 2018-05-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8243646 Canada Incorporated | 96 State Crown Blvd, Scarborough, ON M1V 0A2 | 2012-07-05 |
| 8051585 Canada Ltd. | 385 Silber Star Blvd, Scarborough, ON M1V 0A3 | 2011-12-12 |
| Atakes Montessori School Inc. | 23 Canongate Trail, Scarborough, ON M1V 0A3 | 2008-04-08 |
| 9779973 Canada Ltd. | 58 Tom Wells Cres, Scarborough, ON M1V 0A4 | 2016-06-03 |
| William & Melek Consulting Ltd. | 26 Tom Wells Cres, Toronto, ON M1V 0A4 | 2015-06-03 |
| 8504130 Canada Inc. | 66 Tom Wells Cres, Toronto, ON M1V 0A4 | 2013-04-24 |
| 7893221 Canada Inc. | 6 Tom Wells Crescent, Toronto, ON M1V 0A4 | 2011-06-15 |
| Emain Digit Canada Inc. | 12 Tom Wells Crescent, Toronto, ON M1V 0A4 | 2011-01-03 |
| Eversmart Pet Nutrition Inc. | 62 Tom Wells Cres, Scarborough, ON M1V 0A4 | 2010-07-13 |
| 10217514 Canada Ltd. | 58 Tom Wells Cres, Scarborough, ON M1V 0A4 | 2017-05-02 |
| Find all corporations in postal code M1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JIEHONG GUAN | 36 Ivory Silk Drive, Markham ON L6C 0H1, Canada |
| SU ZHEN LIN | 375 Hollyberry Trail, North York ON M2H 2P5, Canada |
| ZHI QIN LIN | 269 Goldhawk Trail, Scarborough ON M1V 3W3, Canada |
| City | Scarborough |
| Post Code | M1V 4E7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Shaking The System - Autism Awareness Foundation | 216 Maupassant Street, Dollard-des-ormeaux, QC H9G 3B2 | 2009-02-10 |
| Global Center for Citizen Awareness and Communication | 70 Dunfield Ave., 506, Toronto, ON M4S 3A4 | 2013-12-17 |
| Austins Awareness Resource Center | 743 Rue Principale, Unit D, Saint-sauveur, QC J0R 1R2 | 2010-11-12 |
| The Sun World Center for Human Awareness and Development Inc. | 23-c Forrester Crescent, Nepean, ON K2H 8Y1 | 1991-09-19 |
| Centre Canadien De Sensibilisation À L'amÉlanisme | 1644 Rue Saint-hubert, MontrÉal, QC H2L 3Z3 | 2019-05-15 |
| Chinese Canadian Pen Center | 10459 169a Street, Surrey, BC V4N 4S5 | 2020-07-01 |
| Chinese Culture Heritage Center | 20 Royal Troon Crescent, Markham, ON L6C 2A6 | 2019-09-29 |
| Heritage Acupuncture and Chinese Herbal Center Inc. | 84 Langford Crescent, Ottawa, ON K2K 2N6 | 2004-05-19 |
| Global Sharing Center of Chinese Medicine | 16 Geraldton Cres, Toronto, ON M2J 2R6 | 2019-05-03 |
| Quebec Chinese Music and Art Center | 1975 Boulevard De Maisonneuve Ouest, MontrГ©al, QC H3H 1K4 | 2018-09-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on Chinese Autism Awareness Center.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.