DESIGN NFA Inc. (Corporation# 10353647) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 8, 2017.
| Corporation ID | 10353647 |
| Business Number | 700849698 |
| Corporation Name | DESIGN NFA Inc. |
| Registered Office Address |
1470 Rue Peel 314 MontrГ©al QC H3A 1T1 |
| Incorporation Date | 2017-08-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Gregory Gifford FRY | 1470 rue Peel, 314, Montréal QC H3A 1T1, Canada |
| Sachin NARKAR | 1470 rue Peel, 314, Montréal QC H3A 1T1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-08-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-08-08 | current | 1470 Rue Peel, 314, MontrГ©al, QC H3A 1T1 |
| Name | 2017-08-08 | current | DESIGN NFA Inc. |
| Status | 2017-08-08 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-08-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-07-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-07-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-06-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Auto Fti Inc. | 1470 Rue Peel, Bureau 410, MontrГ©al, QC H3A 1T1 | 1958-06-30 |
| L'institut De Recherche En Politiques Publiques | 1470 Rue Peel, MontrГ©al, QC H3A 1T5 | 1972-04-05 |
| The Vimy Foundation | 1470 Rue Peel, Suite 726, Montreal, QC H3A 1T1 | 2006-07-07 |
| Tam-tam Publicite Inc. | 1470 Rue Peel, Tour A Bureau 700, Montreal, QC H3A 1T1 | 1986-12-19 |
| 3086381 Canada Inc. | 1470 Rue Peel, Suite 316, Montreal, QC H3A 1T1 | 1994-11-10 |
| Droit-inc.com Ltd. | 1470 Rue Peel, #316, Montreal, QC H3A 1T1 | 2007-05-29 |
| 114648 Canada Inc. | 1470 Rue Peel, Suite 550, Montreal, QC H3A 1T1 | 1982-03-18 |
| 127959 Canada Inc. | 1470 Rue Peel, Suite 316 Tour - B, Montreal, QC H3A 1T1 | 1984-03-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Aguettant Canada Inc. | 1470, Rue Peel, Suite A-152, MontrГ©al, QC H3A 1T1 | 2020-05-19 |
| 11319124 Canada Corporation | 1470 Peel St #745, Montreal, QC H3A 1T1 | 2019-03-25 |
| Lexlocom Quebec Inc. | 726-1470, Peel Street, Montreal, QC H3A 1T1 | 2018-12-18 |
| 10717371 Canada Inc. | 500-1470 Peel Street, MontrГ©al, QC H3A 1T1 | 2018-04-05 |
| Stradigi Ia Inc. | 1470 Peel Street, Tower A, Suite 1050, MontrГ©al, QC H3A 1T1 | 2017-03-23 |
| Isherpa Inc. | 1470 Peel Street, Suite 480, Montreal, QC H3A 1T1 | 2016-12-21 |
| Emili Tracking Solutions Inc. | 1470 Peel St, Suite 355, Montreal, QC H3A 1T1 | 2016-04-05 |
| Pnr NumÉrique Inc. | 305-1470 Peel, Montréal, QC H3A 1T1 | 2014-10-17 |
| Groupe Velan MÉdia Inc. | 1470 Peel, Bureau 316, Montreal, QC H3A 1T1 | 2013-05-08 |
| Espresso Emploi Inc. | 1470, Rue Peel, Suite 316, MontrГ©al, QC H3A 1T1 | 2013-04-17 |
| Find all corporations in postal code H3A 1T1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Gregory Gifford FRY | 1470 rue Peel, 314, Montréal QC H3A 1T1, Canada |
| Sachin NARKAR | 1470 rue Peel, 314, Montréal QC H3A 1T1, Canada |
| City | MontrГ©al |
| Post Code | H3A 1T1 |
| Category | design |
| Category + City | design + MontrГ©al |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 20 West Design Inc. | 8660 Ch. Darnley, Suite 102, Mont-royal, QC H4T 1M4 | 2003-09-23 |
| North Atlantic Design Inc. | 50 Rue De La Marquise, St-sauveur Des Monts, QC J0R 1R4 | 1999-04-15 |
| Design Terreoption Inc. | 1170 Peel Street, Montreal, QC H3B 4S8 | 1990-12-10 |
| HospitalitÉ Par Design Inc. | 9494 Boul. St-laurent, Bureau 401, Montréal, QC H2N 1P4 | 2012-05-07 |
| Agence Mondiale Du Design Inc. | 90 Rue Des Soeurs-grises # 806, MontrГ©al, QC H3C 6N1 | 2017-05-02 |
| Cats Cafe Design Inc. | 55 Riverview Heights, Toronto, ON M9P 2N3 | 2019-07-25 |
| Groupe Gid Design Inc. | 7460 Boul. Wilfrid-hamel, Quebec, QC G2G 1C1 | 1997-10-14 |
| Three94 Design Inc. | 394 Isabey Street, Suite 100, St. Laurent, QC H4T 1V3 | 2013-08-05 |
| Mode Design D D I Inc. | 5155 Iberville, Montreal, QC H2G 2A9 | 1986-12-17 |
| Ldi Technologie Design Inc. | 3154 Boul. Industriel, Laval, QC H7L 4P7 | 2009-10-15 |
Please comment or provide details below to improve the information on DESIGN NFA Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.