102297 CANADA LIMITED (Corporation# 1035363) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 10, 1980.
| Corporation ID | 1035363 |
| Corporation Name | 102297 CANADA LIMITED |
| Registered Office Address |
Station A P.o.box 670 Downsview, Toronto ON M3M 3A9 |
| Incorporation Date | 1980-11-10 |
| Dissolution Date | 1985-08-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| WAYNE M. OBIE | 2807A EGLINTON AVENUE E., SCARBOROUGH ON M1J 2E1, Canada |
| SALVATORE BRUNETTA | 14 GATWICK LANE, BRAMALEA ON L6S 2E4, Canada |
| MELVIN P. DEUTSCH | 2807A EGLINTON AVENUE E., SCARBOROUGH ON M1J 2E1, Canada |
| PAUL BANCROFT | 58 TIFFANY CRESCENT, MARKHAM ON L3R 3V1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-11-10 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-11-09 | 1980-11-10 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1980-11-10 | current | Station A, P.o.box 670, Downsview, Toronto, ON M3M 3A9 |
| Name | 1980-11-10 | current | 102297 CANADA LIMITED |
| Status | 1985-08-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1983-06-03 | 1985-08-31 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1980-11-10 | 1983-06-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1985-08-31 | Dissolution | |
| 1980-11-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | STATION A |
| City | DOWNSVIEW, TORONTO |
| Province | ON |
| Postal Code | M3M 3A9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ardent Holdings Corporation | Station A, Box 820, Saint John, NB E2L 4C5 | 1979-08-17 |
| Les Conteneurs Winlie Canada Limitee | Station A, P.o. Box 9136, Halifax, NS B3K 5M7 | 1979-12-18 |
| Nedco Ltee | Station A, P.o. Box 458, Mississauga, ON L5A 3A2 | 1911-04-12 |
| Robin Hood Multifoods Inc. | Station A, P.o.box 4000, Willowdale, ON M2N 5T5 | 1912-04-12 |
| Steetley of Canada (holdings) Limited | Station A, P.o.box 2029, Hamilton, ON L8N 3S9 | 1952-09-19 |
| The Universal Supplies, Limited | Station A, P.o.box 9, Montreal 101, QC H3C 1H5 | 1913-12-11 |
| Peter E. Smith Enterprises Ltd. | Station A, P.o.box 1732, Windsor, ON N9A 6Y1 | 1980-01-23 |
| Peintures C-i-l Inc. | Station A, P.o.box 200, Willowdale, ON M2N 6H2 | 1979-11-05 |
| Centennial Civitan Club of Ottawa-carleton | Station A, Box 11100 Stn H, Nepean, ON K2H 7T8 | 1972-11-14 |
| Ehv Consultants Ltee | Station A, P.o.box 6088, Montreal, QC H3C 3Z8 | 1971-03-08 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sydney - Toronto Association | 4717 Jane Street, Box 393, Downsview, ON M3M 3A9 | 1986-07-29 |
| Global Franchise Marketing Limited | Station A, P.o.box 670, Downsview, ON M3M 3A9 | 1980-08-05 |
| Name | Address |
|---|---|
| WAYNE M. OBIE | 2807A EGLINTON AVENUE E., SCARBOROUGH ON M1J 2E1, Canada |
| SALVATORE BRUNETTA | 14 GATWICK LANE, BRAMALEA ON L6S 2E4, Canada |
| MELVIN P. DEUTSCH | 2807A EGLINTON AVENUE E., SCARBOROUGH ON M1J 2E1, Canada |
| PAUL BANCROFT | 58 TIFFANY CRESCENT, MARKHAM ON L3R 3V1, Canada |
| City | DOWNSVIEW, TORONTO |
| Post Code | M3M3A9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7555130 Canada Limited | 40, Rue Saint-antoine, Gatineau, QC J8T 3L6 | |
| 11886614 Canada Limited | 536 Pinery Trail, Waterloo, ON N2V 2S4 | |
| 8203563 Canada Limited | 7 Gabel Court, Ancaster, ON L9G 4T2 | |
| 11134965 Canada Limited | 34 Crescent Road, Huntsville, ON P1H 1Y3 | |
| 7688032 Canada Limited | 33 Shaddock Crescent, Scarborough, ON M1J 1L3 | |
| 7751389 Canada Limited | 50, Dufflaw Road, Toronto, ON M5A 2W1 | |
| 9378413 Canada Limited | 63 Tacoma Drive 101, Dartmouth, NS B2W 3E7 | |
| 8100942 Canada Limited | 662 Tilbury Avenue, Ottawa, ON K2A 1A1 | |
| 11814320 Canada Limited | 539 Riverbend Drive, Kitchener, ON N2K 3S3 | |
| 7938713 Canada Limited | 100, Zenway Boulevard, Woodbridge, ON L4H 2Y7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 102297 CANADA LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.