CloudFall Interactive Studios Inc. (Corporation# 10353159) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 4, 2017.
| Corporation ID | 10353159 |
| Business Number | 798525119 |
| Corporation Name | CloudFall Interactive Studios Inc. |
| Registered Office Address |
335 Beresford Avenue Toronto ON M6S 3B4 |
| Incorporation Date | 2017-08-04 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Mitchell Gordon Habib Loewen | 335 Beresford Avenue, Toronto ON M6S 3B4, Canada |
| Yifeng Li | 11 Fouracre Way, Aurora ON L4G 7W1, Canada |
| Alvin Chee Khwun Lee | 101 Treetops Court, Scarborough ON M1V 2B9, Canada |
| Aaron David Atienza | 705 Salzburg Drive, Waterloo ON N2V 2N7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-08-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-08-04 | current | 335 Beresford Avenue, Toronto, ON M6S 3B4 |
| Name | 2017-08-04 | current | CloudFall Interactive Studios Inc. |
| Status | 2017-08-04 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-08-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-08-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2020-08-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Beresford Charitable Foundation | 339 Beresford Avenue, Toronto, ON M6S 3B4 | 2020-02-04 |
| The Profit Foundry, Inc. | 301 Beresford Avenue, Toronto, ON M6S 3B4 | 2016-02-24 |
| Gestion 42 DegrГ©s Nord Inc. | 311 Beresford Avenue, Toronto, ON M6S 3B4 | 2012-06-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mindset Matcha Inc. | 1 Old Mill Drive, Unit 623, Toronto, ON M6S 0A1 | 2019-06-27 |
| Magnum Agilitas Corp. | 1127-1 Old Mill Dr, Toronto, ON M6S 0A1 | 2018-08-13 |
| Encanto Contracting and Design Corporation | 1 Old Mill Drive, Apt. 1028, Toronto, ON M6S 0A1 | 2016-10-17 |
| Cantabile Chamber Singers | 823-1 Old Mill Drive, Toronto, ON M6S 0A1 | 2016-01-12 |
| 9533842 Canada Inc. | 1 Old Mill Dr. Apt. 321, Toronto, ON M6S 0A1 | 2015-12-01 |
| 8584575 Canada Ltd. | 2484 Bloor St West, Toronto, ON M6S 0A1 | 2013-07-18 |
| Easymorph Inc. | 1 Old Mill Drive, Suite 1009, Toronto, ON M6S 0A1 | 2013-01-18 |
| M. Ross & Associates Ltd. | 428-1 Old Mill Drive, Toronto, ON M6S 0A1 | 2010-03-12 |
| Long Term Ventures Canada Inc. | Gph6 - 1 Old Mill Drive, Toronto, ON M6S 0A1 | 2006-03-30 |
| Alik International Commodities Inc. | 1 Old Mill Drive - Unit #605, Toronto, ON M6S 0A1 | 1987-12-23 |
| Find all corporations in postal code M6S | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Mitchell Gordon Habib Loewen | 335 Beresford Avenue, Toronto ON M6S 3B4, Canada |
| Yifeng Li | 11 Fouracre Way, Aurora ON L4G 7W1, Canada |
| Alvin Chee Khwun Lee | 101 Treetops Court, Scarborough ON M1V 2B9, Canada |
| Aaron David Atienza | 705 Salzburg Drive, Waterloo ON N2V 2N7, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M6S 3B4 |
| Category | studio |
| Category + City | studio + Toronto |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Keywords Studios Qc-interactive Inc. | 1751 Richardson Street, Suite 8400, Montreal, QC H3K 1G6 | 2001-09-05 |
| Pi-wave Interactive Studios Incorporated | 61 Town Centre Court Suite 802a, Toronto, ON M1P 5C5 | 2015-06-11 |
| Cloudfall Solutions Corporation | 37 Anchorage Avenue, Whitby, ON L1N 9P1 | 2019-07-19 |
| Tetrahedral Interactive Inc. | 204-45 Bastion Square, Victoria, BC V8W 1J1 | 2012-09-07 |
| La Souris Blanche Interactive | 1 Square Westmount, Suite 800, Montreal, QC H3Z 2P9 | 2004-03-24 |
| Interactive Ctn Inc. | 3400 Poirier, St-laurent, QC H4R 2J5 | 1996-07-08 |
| D & A Interactive Inc. | 8366 Labarre, Montreal, QC H4P 2E7 | 1999-11-30 |
| Les Entreprises Mediscen Systemique Interactive Inc. | 380 Rue St-antoine Ouest, Bureau W2080, Montreal, QC H2Y 3X7 | 2000-04-01 |
| Interactive Brokers Canada Inc. | 1800 Mcgill College Avenue, Suite 2106, Montreal, QC H3A 3J6 | 2000-12-14 |
| North American Interactive Business Corporation Inc. | 1185 Rue Cartier, Longueuil, QC J4K 4C8 | 1995-07-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on CloudFall Interactive Studios Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.