VTRAC Robotics Corporation (Corporation# 10353116) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 4, 2017.
| Corporation ID | 10353116 |
| Business Number | 701078099 |
| Corporation Name | VTRAC Robotics Corporation |
| Registered Office Address |
16 Viamede Crescent Toronto ON M2K 2A8 |
| Incorporation Date | 2017-08-04 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Maryam Bekhrad | 16 Viamede Crescent, Toronto ON M2K 2A8, Canada |
| Forood Malekzadeh | 16 Viamede Crescent, Toronto ON M2K 2A8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-08-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-08-04 | current | 16 Viamede Crescent, Toronto, ON M2K 2A8 |
| Name | 2017-08-04 | current | VTRAC Robotics Corporation |
| Status | 2017-08-04 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-08-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-07-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-07-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-06-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vtrac Consulting Corporation | 16 Viamede Crescent, North York, ON M2K 2A8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11645072 Canada Inc. | 18 Viamede Crescent, Toronto, ON M2K 2A8 | 2019-09-24 |
| Moving Through Time Productions Inc. | 28 Viamede Crescent, Toronto, ON M2K 2A8 | 2011-11-04 |
| 6606717 Canada Incorporated | 16 Viamede Cres., North York, ON M2K 2A8 | 2006-08-01 |
| 178016 Canada Limited | 24 Viamede Crescent, Toronto, ON M2K 2A8 | 1970-03-11 |
| 4405463 Canada Inc. | 24 Viamede Crescent, Toronto, ON M2K 2A8 | 2006-12-27 |
| Vtrac Systems Corporation | 16 Viamede Cres., Toronto, ON M2K 2A8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cake Г La Maison Inc. | 2885, Bayview Ave., Toronto, ON M2K 0A3 | 2020-12-04 |
| Adliman International Corporation | 319 - 2885 Bayview Avenue, Toronto, ON M2K 0A3 | 2020-09-09 |
| Green Metro Group Corp. | 2885 Bayview Avenue, Unit 306, Toronto, ON M2K 0A3 | 2020-07-15 |
| Arlimited Inc. | 2885 Bayview Ave #505, North York, ON M2K 0A3 | 2020-05-13 |
| Eshc Inc. | 334-2885 Bayview Ave, North York, ON M2K 0A3 | 2020-01-09 |
| Cksuv Consulting Inc. | 433-2885 Bayview Avenue, Toronto, ON M2K 0A3 | 2019-02-22 |
| 11206729 Canada Inc. | 1423-2885 Bayview Avenue, North York, ON M2K 0A3 | 2019-01-19 |
| Haois International Inc. | 815-2885 Bayview Avenue, Toronto, ON M2K 0A3 | 2018-11-08 |
| 10800325 Canada Inc. | Bayview Avenue, Toronto, ON M2K 0A3 | 2018-05-25 |
| Rellusion Inc. | 1415-2885 Bayview Avenue, Toronto, ON M2K 0A3 | 2018-04-10 |
| Find all corporations in postal code M2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Maryam Bekhrad | 16 Viamede Crescent, Toronto ON M2K 2A8, Canada |
| Forood Malekzadeh | 16 Viamede Crescent, Toronto ON M2K 2A8, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M2K 2A8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vtrac Systems Corporation | 16 Viamede Cres., Toronto, ON M2K 2A8 | |
| Vtrac Consulting Corporation | 16 Viamede Crescent, North York, ON M2K 2A8 | |
| Provider Robotics Corporation | 225 The East Mall, Suite 1201, Toronto, ON M9B 0A9 | 2016-05-01 |
| Robotics Club Organizers Inc. | 4824 Chemin Cote Des Neiges, Montreal, QC H3V 1G4 | 2017-03-17 |
| Rogue Robotics Corporation Inc. | 7 Chippenham Lane, Markham, ON L6B 1L6 | 2002-03-04 |
| Stracan Robotics Corporation | 766 Lasalle Boulevard, Sudbury, ON P3A 4V4 | 2018-08-20 |
| Candroid Robotics Corporation | 766 Lasalle Boulevard, Sudbury, ON P3A 4V4 | 2017-09-25 |
| Instead Robotics Corporation | 1370, Rue Hocquart, Saint-bruno, QC J3V 6E1 | 1986-12-03 |
| Rama Robotics Corporation | 3907 Passway Road, Mississauga, ON L5N 8P1 | 2020-04-08 |
| Mind To Matter Robotics Corporation Inc. | 364 Knowlton, La Salle, QC H8R 3C6 | 1983-11-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on VTRAC Robotics Corporation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.