TILBURY INTEGRATED DESIGN INC. (Corporation# 10353051) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 4, 2017.
| Corporation ID | 10353051 |
| Business Number | 701024697 |
| Corporation Name | TILBURY INTEGRATED DESIGN INC. |
| Registered Office Address |
119 Penfield Drive Ottawa ON K2K 1M4 |
| Incorporation Date | 2017-08-04 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| TROY TILBURY | 119 Penfield Drive, Ottawa ON K2K 1M4, Canada |
| RAELYN TILBURY | 119 Penfield Drive, Ottawa ON K2K 1M4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-08-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-08-04 | current | 119 Penfield Drive, Ottawa, ON K2K 1M4 |
| Name | 2017-08-04 | current | TILBURY INTEGRATED DESIGN INC. |
| Status | 2020-02-07 | current | Active / Actif |
| Status | 2020-01-14 | 2020-02-07 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2017-08-04 | 2020-01-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-08-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-07-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-07-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Haldimand Biomedical Inc. | 161 Penfield Drive, Kanata, ON K2K 1M4 | 2010-01-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-12-20 |
| Konnexis Inc. | B-1260 Teron Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-03-15 |
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | |
| Hickory Hill Communications Inc. | 1841 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2015-11-24 |
| 7515863 Canada Inc. | 1825 Campeau Dr., Kanata, ON K2K 0A2 | 2010-04-01 |
| Ideavibes Marketing Limited | 1681 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-01-27 |
| 7655037 Canada Inc. | 510 Finlayson Crescent, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-09-21 |
| Property Cruiser Inc. | 43 Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2019-06-28 |
| 720 Sieg It Solutions Inc. | 56 Edenvale Drive, Kanata, ON K2K 0A3 | 2015-06-12 |
| Hive Real Estate Investments Inc. | 43, Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2020-11-06 |
| Find all corporations in postal code K2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| TROY TILBURY | 119 Penfield Drive, Ottawa ON K2K 1M4, Canada |
| RAELYN TILBURY | 119 Penfield Drive, Ottawa ON K2K 1M4, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K2K 1M4 |
| Category | design |
| Category + City | design + Ottawa |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cdis - Controls Design & Integration Solutions Ltd. | 4126 Coutts Line Rr2, Tilbury, ON N0P 2L0 | 2019-10-30 |
| Tilbury Photographics Inc. | 4 Tilbury Court, Hamilton, ON L8T 2M4 | 2000-04-18 |
| Tilbury Chamber of Commerce | P.o. Box: 877, Tilbury, ON N0P 2L0 | 1946-07-17 |
| Island Integrated Design Inc. | 61 Victoria St, Charlottetown, PE C1A 2B4 | 2017-11-15 |
| Rodych Integrated Design Inc. | 900 - 400 St. Mary Avenue, Winnipeg, MB R3C 4K5 | 2015-11-03 |
| Conceptual Av Design and Integrated Solutions Inc. | 4720 Concession 11, Puslinch, ON N0B 2J0 | 2014-07-08 |
| Integrated Design & Renovations Inc. | 1343 Montclair Drive, Oakville, ON L6H 1Z3 | 2015-07-01 |
| Centre of Sustainable and Integrated Design | 80 Nashdene Road, Unit 60, Toronto, ON M1V 5E4 | 2017-12-13 |
| Carcompete Inc. | 5 Margaret St., Box 1726, Tilbury, ON N0P 2L0 | 2013-01-25 |
| 11782380 Canada Inc. | 75 Tilbury Ave, Bedford, NS B4B 0Y1 | 2019-12-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on TILBURY INTEGRATED DESIGN INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.