HIGH VOLUME DESIGNS INC. (Corporation# 10352977) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 4, 2017.
| Corporation ID | 10352977 |
| Business Number | 701070294 |
| Corporation Name | HIGH VOLUME DESIGNS INC. |
| Registered Office Address |
102 Beachview Private Ottawa ON K1V 1M7 |
| Incorporation Date | 2017-08-04 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Francis C. Butler | 102 Beachview Private, Ottawa ON K1V 1M7, Canada |
| James Hardie | 5519 Edgewater Drive, Manotick ON K4M 1B4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-08-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-08-04 | current | 102 Beachview Private, Ottawa, ON K1V 1M7 |
| Name | 2017-08-04 | current | HIGH VOLUME DESIGNS INC. |
| Status | 2017-08-04 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-08-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-07-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-08-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-08-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10331856 Canada Inc. | 102 Beachview Private, Ottawa, ON K1V 1M7 | 2017-07-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fern Spike Studios Inc. | 100 Beachview Private, Ottawa, ON K1V 1M7 | 2010-09-12 |
| Collavia Inc. | 113 Beachview Private, Ottawa, ON K1V 1M7 | 2006-06-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8319952 Canada Inc. | 3068 Uplands Dr, Ottawa, ON K1V 0A7 | 2012-10-06 |
| 6382894 Canada Inc. | 1 Woodthrush Green, Ottawa, ON K1V 0A9 | 2005-04-26 |
| Ke&i Canada Inc. | 9 Ratan Court, Ottawa, ON K1V 0B2 | 2016-07-22 |
| John Hay Research & Consulting Inc. | 13 Ratan Court, Ottawa, ON K1V 0B2 | 1998-09-08 |
| 3456820 Canada Inc. | 9 Ratan Crt., Ottawa, ON K1V 0B2 | 1998-01-27 |
| Interactive Mobile Genie Inc. | 6 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B3 | 2001-10-26 |
| Mango Bp Consulting Inc. | 6 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B3 | 2001-06-21 |
| 9009477 Canada Inc. | 105 Country Club Drive, Ottawa, ON K1V 0B4 | 2014-09-05 |
| Just My Style Designs Limited | 1 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B6 | 2012-03-14 |
| 3624978 Canada Ltd. | 18 Woodthrush Green, Ottawa, ON K1V 0B7 | 1999-06-09 |
| Find all corporations in postal code K1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Francis C. Butler | 102 Beachview Private, Ottawa ON K1V 1M7, Canada |
| James Hardie | 5519 Edgewater Drive, Manotick ON K4M 1B4, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1V 1M7 |
| Category | design |
| Category + City | design + Ottawa |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| High Volume Realty Inc. | 400 Applewood Cres, Suite 100, Vaughan, ON L4K 0C3 | 2019-12-11 |
| Volume Art Studios Inc. | 31 Van Every, Kirkland, QC H9J 2S2 | 2006-11-13 |
| Volume Biomass Inc. | #377-105 Bolton St, Kawartha Lakes, ON K0M 1A0 | 2016-06-17 |
| Volume 18 Inc. | 97 Queen Street, Suite 600, Charlottetown, PE C1A 4A9 | 2018-04-04 |
| Volume Distribution Inc. | 407-6305 Boulevard De Rome, Brossard, QC J4Y 0H2 | 2019-03-01 |
| Volume.1 Inc. | 103-65 Spring Garden Avenue, North York, ON M2N 6H9 | 2014-09-23 |
| 118447 Volume Canada Inc. | 3636 St. Lawrence, Montreal, QC H2X 1V4 | 1982-11-09 |
| A.d. Book Unlimited Inc. | 8849 Crescent 3, Anjou, QC | 1978-08-18 |
| Volume Freight Forwarders V.f.f. Inc. | 164 Seigniory, Suite 907, Pte Claire, QC H9R 1K1 | 1984-12-14 |
| Volume Partners Inc. | 3154 Angel Pass Drive, Mississauga, ON L5L 3W5 | 2009-04-22 |
Please comment or provide details below to improve the information on HIGH VOLUME DESIGNS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.