462 Dawes Road Property Holdings Ltd. (Corporation# 10352888) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 4, 2017.
| Corporation ID | 10352888 |
| Business Number | 700988090 |
| Corporation Name | 462 Dawes Road Property Holdings Ltd. |
| Registered Office Address |
86 Burlington Street Toronto ON M8V 2L2 |
| Incorporation Date | 2017-08-04 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Ninetta Sheivis | 86 Burlington Street, Toronto ON M8V 2L2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-08-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-07-22 | current | 86 Burlington Street, Toronto, ON M8V 2L2 |
| Address | 2017-08-04 | 2019-07-22 | 108-393 King Street West, Toronto, ON M5V 3G8 |
| Name | 2017-08-04 | current | 462 Dawes Road Property Holdings Ltd. |
| Status | 2017-08-04 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-08-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nw Style Homes Inc. | 86 Burlington St, Toronto, ON M8V 2L2 | 2017-11-28 |
| The Crackle Box, Inc. | 3-40 Burlington St, Toronto, ON M8V 2L2 | 2015-11-25 |
| Tenp Jobs Inc. | 36 Burlington St. Ap-1, Etobicoke, ON M8V 2L2 | 2005-11-28 |
| Sw Excavation Incorporated | 86 Burlington St, Etobicoke, ON M8V 2L2 | 2017-12-12 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Laronde Group Inc. | 80 Marine Parade Dr. Unit 1609, Unit 1609, Etobicoke, ON M8V 0A3 | 2020-08-19 |
| 12180421 Canada Inc. | 408-80 Marine Parade Dr, Etobicoke, ON M8V 0A3 | 2020-07-07 |
| Vrais HГ©ros Foundation | 76 Marine Parade Drive, Toronto, ON M8V 0A3 | 2020-06-02 |
| Platontech Solution Inc. | #430 - 80 Marine Parade Drive, Toronto, ON M8V 0A3 | 2020-03-19 |
| Ignite Life Mastery Inc. | 414-80 Marine Parade Drive, Etobicoke, ON M8V 0A3 | 2019-11-25 |
| Haute Homes Design Inc. | 80 Marine Parade Drive #606, Etobicoke, ON M8V 0A3 | 2019-11-14 |
| Sleepy Bunny Sports and Entertainment, Inc. | 213-80 Marine Parade Drive, Etobicoke, ON M8V 0A3 | 2019-05-01 |
| Harrison Staffing Inc. | 1002-80 Marine Parade Drive, Toronto, ON M8V 0A3 | 2019-01-02 |
| 11168533 Canada Inc. | 805-80 Marine Parade Drive, Toronto, ON M8V 0A3 | 2018-12-29 |
| 11131389 Canada Inc. | 80 Marine Parade Drive Unit 1901, Toronto, ON M8V 0A3 | 2018-12-05 |
| Find all corporations in postal code M8V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Ninetta Sheivis | 86 Burlington Street, Toronto ON M8V 2L2, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M8V 2L2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Q9 Networks Property Holdings Inc. | 1 Carrefour Alexander-graham-bell, Tour A, 7e Г©tage, Verdun, QC H3E 3B3 | |
| Larsson Property Holdings Inc. | 36 Loch Isle Road, Ottawa, ON K2H 8G9 | 2020-11-20 |
| Sk Property Holdings Inc. | 3092 Dunmore Road Southeast, Medicine Hat, AB T1B 2X2 | 2019-02-17 |
| Gordon Road Property Holdings Inc. | 700 Applewood Crescent, Suite 200, Vaughan, ON L4K 5X3 | 2005-07-13 |
| Westlake Property Holdings Ltd. | 350 Rutherford Road South, Unit 202, Brampton, ON L6W 3M2 | 2019-03-04 |
| Mbi Property Holdings Inc. | 1315 Derry Road East, Unit 2, Mississauga, ON L5T 1B6 | 2020-07-17 |
| Crombie Property Holdings Limited | 610 East River Road, Suite 200, New Glasgow, NS B2H 3S2 | |
| Adriatic Property Holdings Limited | 2757 Fenton Road, Bay 6 Bldg A, Gloucester, ON K1T 3T8 | 2012-10-24 |
| Outrageously Me. Inc. | 390 Dawes Road, Apt 517, Toronto, ON M4B 2E5 | 2020-11-28 |
| 9298657 Canada Inc. | 86 Dawes Road, Brampton, ON L6X 5N8 | 2015-05-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on 462 Dawes Road Property Holdings Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.