NEW LIFE HISPANIC CHURCH TORONTO (Corporation# 10352870) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 4, 2017.
| Corporation ID | 10352870 |
| Business Number | 700322324 |
| Corporation Name | NEW LIFE HISPANIC CHURCH TORONTO |
| Registered Office Address |
1780 Eglinton Avenue East - Apt. 317 Toronto ON M4A 2T2 |
| Incorporation Date | 2017-08-04 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Ricardo Linares | 8 Roanoke Road, Unit 1101, Toronto ON M3A 1E6, Canada |
| Albertina Elanny Tejeda Agames | 7 Hemans Court, Ajax ON L1T 4B9, Canada |
| Marco Vinicio Rodriguez | 91 Muir Drive, Unit #43, Toronto ON M1M 3T7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-08-04 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2017-08-04 | current | 1780 Eglinton Avenue East - Apt. 317, Toronto, ON M4A 2T2 |
| Name | 2017-08-04 | current | NEW LIFE HISPANIC CHURCH TORONTO |
| Status | 2017-08-04 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-08-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-07-12 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-08-15 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-09-15 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | 1780 Eglinton Avenue East - Apt. 317 |
| City | Toronto |
| Province | ON |
| Postal Code | M4A 2T2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11022792 Canada Incorporated | 624 - 1780 Eglinton Ave East, North York, ON M4A 2T2 | 2018-10-02 |
| Emerge Contracting Corp. | 910-1780 Eglinton Avenue East, North York, ON M4A 2T2 | 2017-12-08 |
| Godfrey Govere Consulting Incorporated | 1780 Eglinton Avenue East, Suite 517, Toronto, ON M4A 2T2 | 2015-09-21 |
| Betadata Solutions Inc. | 1780 Eglinton Avenue East, Apt 712, Toronto, ON M4A 2T2 | 2014-12-19 |
| Gut Instinct Concepts Inc. | 420 - 1780 Eglinton Ave East, North York, ON M4A 2T2 | 2013-01-18 |
| 8150737 Canada Inc. | 901-1780 Eglinton Ave East, North York, ON M4A 2T2 | 2012-03-26 |
| 7145721 Canada Inc. | 1780 Eglinton Ave E Suite 614, Toronto, ON M4A 2T2 | 2009-03-25 |
| Link N Learn Incorporated | 1780 Eglinton Avenue East, Suite 517, Toronto, ON M4A 2T2 | 2016-01-05 |
| 9854371 Canada Corporation | 1780 Eglinton Avenue East, #902, Toronto, ON M4A 2T2 | 2016-08-03 |
| 10117927 Canada Inc. | 1780 Eglinton Avenue East, Apt 712, Toronto, ON M4A 2T2 | 2017-02-23 |
| Find all corporations in postal code M4A 2T2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Ricardo Linares | 8 Roanoke Road, Unit 1101, Toronto ON M3A 1E6, Canada |
| Albertina Elanny Tejeda Agames | 7 Hemans Court, Ajax ON L1T 4B9, Canada |
| Marco Vinicio Rodriguez | 91 Muir Drive, Unit #43, Toronto ON M1M 3T7, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M4A 2T2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Life Community Church of God | 46 Denison Road East, Toronto, ON M9N 1B7 | |
| Trinity Life Church | 157 Chiltern Hill Road, Toronto, ON M6C 3C3 | 2015-06-10 |
| The Redeemed Christian Church of God - Grace Life Chapel Toronto | 302-50 Trudelle Street, Toronto, ON M1J 1Z3 | 2018-02-25 |
| Abundant Life Evangelical Missionary Church | 306 Concord Avenue, Toronto, ON M6H 2P6 | 2016-03-08 |
| Amazing Grace of Christ Life Church | 200-230 Eddystone Avenue, Toronto, ON M3N 1H7 | 2014-05-15 |
| New Life Church of Jesus-christ of Toronto | 2772 Keele St., Unit 213, North York, ON M3M 0A3 | 2003-06-05 |
| Deeper Life Bible Church | 1011 Lansdowne Avenue, Apt. 2206, Toronto, ON M6H 4G1 | 1995-05-04 |
| Hispanic Sports Media Inc. | 32 Trolley Crescent, Unit 913, Toronto, ON M5A 0E8 | 2017-08-02 |
| Hispanic Educational Foundation | 756 Ossington Avenue, Toronto, ON M6G 3T9 | 1987-11-09 |
| Vida Hispanic Culture Foundation | 408 - 42 Gulliver Road, Toronto, ON M6M 2N1 | 2019-05-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on NEW LIFE HISPANIC CHURCH TORONTO.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.