Martindale Property Management Inc. (Corporation# 10352527) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 3, 2017.
| Corporation ID | 10352527 |
| Business Number | 700534498 |
| Corporation Name | Martindale Property Management Inc. |
| Registered Office Address |
2395 Cawthra Road, Unit 101 Mississauga ON L5A 2W8 |
| Incorporation Date | 2017-08-03 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Hassan El Kayed | 2395 Cawthra Road, unit 101, Mississauga ON L5A 2W8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-08-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-08-03 | current | 2395 Cawthra Road, Unit 101, Mississauga, ON L5A 2W8 |
| Name | 2017-08-03 | current | Martindale Property Management Inc. |
| Status | 2017-08-03 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-09-14 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2017-08-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-06-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-06-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-06-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 2395 Cawthra Road, Unit 101 |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5A 2W8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Arabian Halal Meats Inc. | 2395 Cawthra Road Unit 16, Mississauga, ON L5A 2W8 | 2020-09-25 |
| Syria Canada Chamber of Commerce | 1-2395 Cawthra Road, Mississauga, ON L5A 2W8 | 2019-12-05 |
| Servit Corporation | 2395 Cawthra Rd,suite 8, Mississauga, ON L5A 2W8 | 2019-09-09 |
| N & M Liquidation Inc. | 12-2395 Cawthra Rd, Mississauga, ON L5A 2W8 | 2018-01-10 |
| Arabesque Cultural Lounge | 2399 Cawthra Road, Unit 100, Mississauga, ON L5A 2W8 | 2015-01-29 |
| Al-sadiq Halal Poultry Inc. | 16-2395 Cawthra Road, Mississauga, ON L5A 2W8 | 2014-01-01 |
| 8599874 Canada Ltd. | 1-2355, Cawthra Road, Mississauga, ON L5A 2W8 | 2013-08-06 |
| Royal Meats Inc. | 2395 Cawthra Rd, Unit 3&4, Mississauga, ON L5A 2W8 | 2013-06-03 |
| 7846681 Canada Inc. | 2395 Cawthra Rd Unit #1, Mississauga, ON L5A 2W8 | 2011-04-26 |
| Arr Organization Inc. | 200-2395 Cawthra Road, Mississauga, ON L5A 2W8 | 2010-11-30 |
| Find all corporations in postal code L5A 2W8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Hassan El Kayed | 2395 Cawthra Road, unit 101, Mississauga ON L5A 2W8, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L5A 2W8 |
| Category | property management |
| Category + City | property management + Mississauga |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 119 Sweetland Property Management Inc. | 160 Elgin Street, Suite 2600, Ottawa, ON K1P 1C3 | |
| Garamark Property Management Inc. | 700 - 330 St. Mary Avenue, Winnipeg, MB R3C 3Z5 | |
| Remillard Property Management Corporation | 1700 - 360 Main Street, Winnipeg, MB R3C 3Z3 | |
| Gf Property Management Inc. | 42 Dane Ave., Toronto, ON M6A 1G5 | 2010-12-17 |
| To Property Management Ltd. | 45 Mutual St, 500, Toronto, ON M5B 2A7 | 2016-08-25 |
| Omg Property Management Inc. | 77 Horsham Ave, Toronto, ON M2N 1Z8 | 2016-12-28 |
| Tm Property Management Inc. | 56 Stonegate St, Stouffville, ON L4A 2C1 | 2014-02-07 |
| A&q Property Management Inc. | 8-345 Tribeca Pvt, Ottawa, ON K2J 6B4 | 2019-05-23 |
| N.i.s.e Property Management Inc. | 7306 124 St., Surrey, BC V3W 3X1 | 2007-04-19 |
| 4d Property Management Inc. | 130 Palfrey Way, Stittsville, ON K2V 0A6 | 2017-05-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on Martindale Property Management Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.