McElravy and Associates Incorporated (Corporation# 10352497) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 3, 2017.
| Corporation ID | 10352497 |
| Business Number | 700360928 |
| Corporation Name | McElravy and Associates Incorporated |
| Registered Office Address |
39 Ridout Street Lindsay ON K9V 2B4 |
| Incorporation Date | 2017-08-03 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Valerie Elinor McElravy | 39 Ridout Street, Lindsay ON K9V 2B4, Canada |
| Gordon Dennis McElravy | 39, Ridout Street, Lindsay ON K9V 2B4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-08-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-08-03 | current | 39, Ridout Street, Lindsay, ON K9V 2B4 |
| Name | 2017-08-03 | current | McElravy and Associates Incorporated |
| Status | 2017-08-03 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-08-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-11-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-11-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| M. E. Boilers Canada Limited | 39, Lakeside, NS B0J 1Z0 | 1977-05-24 |
| Mbb-trecan Incorporated | 39, Halifax, NS B0J 1Z0 | 1977-05-24 |
| Solutray Creative Inc. | 39, Florentine Cres, Richmond Hill, ON L4S 1G9 | 2007-01-24 |
| 6885446 Canada Inc. | 39, Veronica Cres, Sharon, ON L0G 1V0 | 2007-12-06 |
| 8544506 Canada Inc. | 39, Demaris Drive, Brampton, ON L6R 3P8 | 2013-06-11 |
| Abacus Printing Corp. | 39, Attraction Dr, Brampton, ON L6Y 0T7 | 2014-06-09 |
| 9763392 Canada Inc. | 39, Montagne, Kedgwick, NB E8B 1K1 | 2016-05-22 |
| 9897372 Canada Inc. | 39, Chevrolet Dr, Brampton, ON L7A 3C3 | 2016-09-07 |
| Calgary Hd Truck Repair Ltd. | 39, Calgary, AB T2X 0P4 | 2017-12-26 |
| 10780502 Canada Inc. | 39, Mallory St, Courtice, ON L1E 3A8 | 2018-05-12 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Digital Built Canada | 39 Rideout Street, Lindsay, ON K9V 2B4 | 2016-10-24 |
| Name | Address |
|---|---|
| Valerie Elinor McElravy | 39 Ridout Street, Lindsay ON K9V 2B4, Canada |
| Gordon Dennis McElravy | 39, Ridout Street, Lindsay ON K9V 2B4, Canada |
| City | Lindsay |
| Post Code | K9V 2B4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ww Associates Services. Incorporated | 301 Mc Arthur, Ave, Ottawa, ON K1L 6P1 | 2017-11-16 |
| Can-mail Associates Incorporated | Box 26, Lundar, MB R0C 1Y0 | 1979-12-19 |
| Ocresco Associates Incorporated | 104 De La Riviere, Chelsea, QC J9B 2M6 | 2011-08-22 |
| Qn and Associates Incorporated | 979 Markwick Crescent, Ottawa, ON K4A 4J2 | 2018-08-09 |
| Janke & Associates Incorporated | 2603 25a Street Sw, Calgary, AB T3E 1Z3 | 2009-09-30 |
| Newpoint Associates Incorporated | 41 Samantha Crescent, Brampton, ON L6Z 0A6 | 2013-11-08 |
| Amantea & Associates Incorporated | 346 Lawrence Ave West, Toronto, ON M5M 1B7 | 2004-02-06 |
| Cybersecure Associates Incorporated | 22 Arkwright Drive, Brampton, ON L7A 0V2 | 2017-07-25 |
| Infomotion Associates Incorporated | 2331 Woodview Dr. Sw, Calgary, AB T2W 3L9 | 2004-09-23 |
| Soleng Associates Incorporated | 609 Laroque Street, Almonte, ON K0A 1A0 | 2003-04-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on McElravy and Associates Incorporated.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.