Stephanie Leithead Counselling and Consulting, Inc. (Corporation# 10352462) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 3, 2017.
| Corporation ID | 10352462 |
| Business Number | 701058497 |
| Corporation Name | Stephanie Leithead Counselling and Consulting, Inc. |
| Registered Office Address |
128a Hillcrest Dr. Whitehorse YT Y1A 3E6 |
| Incorporation Date | 2017-08-03 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Stephanie Leithead | 128A Hillcrest Dr., Whitehorse YT Y1A 3E6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-08-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-08-03 | current | 128a Hillcrest Dr., Whitehorse, YT Y1A 3E6 |
| Name | 2017-08-03 | current | Stephanie Leithead Counselling and Consulting, Inc. |
| Status | 2020-05-17 | current | Active / Actif |
| Status | 2020-01-14 | 2020-05-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2017-08-03 | 2020-01-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-08-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-08-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2020-03-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2019-03-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 128A Hillcrest Dr. |
| City | Whitehorse |
| Province | YT |
| Postal Code | Y1A 3E6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tununic Rentals Ltd. | 128a Hillcrest Drive, Whitehorse, YT Y1A 3E6 | 2019-04-30 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Consultants Canairtech Ltee | #2a Collins Lane, Whitehorse, YT Y1A 0A8 | 1978-05-19 |
| Gestion Sammy Hachem Inc. | 28 Winze Place, Whitehorse, YT Y1A 0A9 | 2014-04-16 |
| Black Sheep Development Corp. | 22 Winze Place, Whitehorse, YT Y1A 0A9 | 2011-01-21 |
| Vi Tang Holdings Inc. | 28 Winze Place, Whitehorse, YT Y1A 0A9 | 2015-03-23 |
| Shvt Inc. | 28 Winze Place, Whitehorse, YT Y1A 0A9 | |
| 11212141 Canada Inc. | 157 War Eagle Way, Whitehorse, YT Y1A 0C2 | 2019-01-22 |
| Chilkoot Aviation Ltd. | 35 Alusru Way, Whitehorse, YT Y1A 0C3 | 2013-02-05 |
| Yzed Projects Inc. | 14b Thompson Rd., Whitehorse, YT Y1A 0C4 | 2020-02-06 |
| 6514014 Canada Inc. | 85 Esker Drive, Whitehorse, YT Y1A 0E4 | 2006-01-31 |
| Ovation World Inc. | 85 Esker Drive, Whitehorse, YT Y1A 0E4 | 2009-07-05 |
| Find all corporations in postal code Y1A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Stephanie Leithead | 128A Hillcrest Dr., Whitehorse YT Y1A 3E6, Canada |
| City | Whitehorse |
| Post Code | Y1A 3E6 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + Whitehorse |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Eduland Consulting Ltd. | 50 Stephanie Street, Unit 2503, Toronto, ON M5T 1B3 | 2013-10-30 |
| Micursten Consulting and Counselling Inc. | 6 Purebrook Crescent, Brampton, ON L6P 2L5 | 2011-07-21 |
| Red Dog Coaching Counselling Consulting Inc. | 51 Schubert Hill Nw, Calgary, AB T3L 1W5 | 2018-02-01 |
| Stephanie Diab Dentiste Inc. | 3731 Boulevard Saint-elzГ©ar Ouest, App. 705, Laval, QC H7P 4K1 | 2020-02-10 |
| Stephanie Marcovitz Et Associes Decorateurs D'interieurs Ltee | 455 Mount Stephen Avenue, Westmount, QC | 1981-03-02 |
| Blake-miller Counselling and Consulting Inc. | 10 Alovera Street, Brampton, ON L6P 4B8 | 2020-10-26 |
| A9 Counselling & Consulting Services Inc. | 1205 Concession Road 9, Beaverton, ON L0K 1A0 | 2020-11-19 |
| Envision Counselling and Consulting Inc. | 33 Chapalina Park Crescent, Calgary, AB T2X 3S1 | 2016-09-10 |
| Jessica Ehrenworth Psychotherapy, Counselling and Consulting Inc. | 140 Thornway Ave., Thornhill, ON L4J 7Z3 | 2010-01-08 |
| Stephanie Luetticken Investments Inc. | 250 Chemin De La Pointe Sud No. 1703, Verdun, QC H3E 0A8 | 2011-03-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on Stephanie Leithead Counselling and Consulting, Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.