102591 CANADA INC. (Corporation# 1035240) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 6, 1980.
| Corporation ID | 1035240 |
| Business Number | 105804215 |
| Corporation Name | 102591 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
8100, Du Mail Anjou QC H1K 1Z2 |
| Incorporation Date | 1980-11-06 |
| Dissolution Date | 2009-03-23 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| M. MERCIER | 8100 DU MAIL, VILLE ANJOU QC H1K 1Z2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-11-06 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-11-05 | 1980-11-06 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-07-18 | current | 8100, Du Mail, Anjou, QC H1K 1Z2 |
| Address | 1980-11-06 | 2007-07-18 | 800 Place Victoria, Bur. 3100, Montreal, QC H4Z 1H8 |
| Name | 1980-11-06 | current | 102591 CANADA INC. |
| Status | 2009-03-23 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-06-30 | 2009-03-23 | Active - Intent to Dissolve Filed / Actif - Intention de dissolution dГ©posГ©e |
| Status | 1980-11-06 | 2008-06-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-03-23 | Dissolution | Section: 211 |
| 2008-06-30 | Statement of Intent to Dissolve / DГ©claration d'intention de dissolution | |
| 1980-11-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2006 | 2006-12-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2005 | 2005-11-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2004 | 2004-11-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11846973 Canada Inc. | 8100, Avenue Du Mail, MontrГ©al, QC H1K 1Z2 | 2020-02-01 |
| Les Placements Normand Gauthier Ltee. | 1100 Boul.rene-levesque Ouest, Bur.2010, Montreal, QC H1K 1Z2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7902735 Canada Inc. | 7322 Ave. Baldwin #55012, Anjou, QC H1K 0A4 | 2011-06-24 |
| Coeurs DisposÉs | 9435 Grosbois, Montréal, QC H1K 0C8 | 2020-03-11 |
| Econo Cercle Inc. | 9478, Rue Myra-cree, MontrГ©al, QC H1K 0C9 | 2014-11-11 |
| S3bas.com Inc. | 9438, Rue Myra-cree, MontrÉal, QC H1K 0C9 | 2004-10-15 |
| Frittycanada Limited | 9405 Myra-cree#11, Montreal, QC H1K 0E1 | 2014-11-05 |
| Terra Connexion Inc. | 5255 Rue Duchesneau, Apt 21, MontrГ©al, QC H1K 0E1 | 2011-11-18 |
| 10027863 Canada Inc. | 9487, Rue Rousseau, MontrÉal, QC H1K 0E2 | 2016-12-19 |
| 4253744 Canada Inc. | 9405, Rue Rousseau, MontrГ©al, QC H1K 0E2 | 2004-08-26 |
| Trycubik Interactive Inc. | 9480 Rue Anne-courtemanche, MontrГ©al, QC H1K 0E2 | 2001-07-27 |
| Kelly Ruben Consulting Inc. | 9503, Rue Jean-pierre Ronfard, Montreal, QC H1K 0E3 | 2011-08-29 |
| Find all corporations in postal code H1K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| M. MERCIER | 8100 DU MAIL, VILLE ANJOU QC H1K 1Z2, Canada |
| City | ANJOU |
| Post Code | H1K 1Z2 |
Please comment or provide details below to improve the information on 102591 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.