EL JEFE HANDYMAN AND CLEANING SERVICES INC. (Corporation# 10352365) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 3, 2017.
| Corporation ID | 10352365 |
| Business Number | 701171290 |
| Corporation Name | EL JEFE HANDYMAN AND CLEANING SERVICES INC. |
| Registered Office Address |
1390 Rougemount Dr Pickering ON L1V 1N1 |
| Incorporation Date | 2017-08-03 |
| Corporation Status | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Awesome Raja | 1390 Rougemount Dr, Pickering ON L1V 1N1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-08-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-08-03 | current | 1390 Rougemount Dr, Pickering, ON L1V 1N1 |
| Name | 2017-08-03 | current | EL JEFE HANDYMAN AND CLEANING SERVICES INC. |
| Status | 2020-01-14 | current | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2017-08-03 | 2020-01-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-08-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Anas Transport Solutions Inc. | 1446 Rougemount Dr, Pickering, ON L1V 1N1 | 2018-09-06 |
| Coco Daycare Inc. | 1446 Rougemount Drive, Pickering, ON L1V 1N1 | 2017-07-18 |
| Mccormicks Usa Logistics Incorporated | 1364 Rougemount Dr, Pickering, ON L1V 1N1 | 2009-04-26 |
| Ats Disposal Inc. | 1446 Rougemount Drive, Pickering, ON L1V 1N1 | 2020-06-30 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bar Down Limited | 1790 Finch Ave. Unit 16, Pickering, ON L1V 0A1 | 2008-03-09 |
| On Spot Tire Swap Inc. | 18-1850 Kingston Road, Pickering, ON L1V 0A2 | 2020-09-11 |
| 12174146 Canada Inc. | 39-1850 Kingston Rd, Pickering, ON L1V 0A2 | 2020-07-04 |
| 10153516 Canada Corp. | 1850 Kingston Rd, Unit 71, Pickering, ON L1V 0A2 | 2017-03-20 |
| Golden Fleece Ram Inc. | 1850 Kingston Rd Unit 12, Pickering, ON L1V 0A2 | 2016-06-17 |
| 7964498 Canada Inc. | 1850 Kingston Road, Unit # 74, Pickering, ON L1V 0A2 | 2011-09-07 |
| V.p Dental Supplies Ltd. | 1850 Kingston Rd. # 53, Pickering, ON L1V 0A2 | 2007-11-23 |
| 6754244 Canada Inc. | 20-1850 Kingston Rd, Pickering, ON L1V 0A2 | 2007-04-15 |
| Livetake Inc. | 1850 Kingston Rd., 56, Pickering, ON L1V 0A2 | 2000-10-19 |
| Sombra Dental Solutions Inc. | 1850 Kingston Rd. # 53, Pickering, ON L1V 0A2 | 2007-11-27 |
| Find all corporations in postal code L1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Awesome Raja | 1390 Rougemount Dr, Pickering ON L1V 1N1, Canada |
| City | Pickering |
| Post Code | L1V 1N1 |
| Category | cleaning |
| Category + City | cleaning + Pickering |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Handsfree Cleaning & Handyman Services Inc. | 64 Cedarwood Cres, Brampton, ON L6X 4J9 | 2017-02-25 |
| Cleaning A-z - Residential and Commercial Cleaning Services Incorporated | 507 Upper Horning Road, Hamilton, ON L9C 7P7 | 2019-07-15 |
| Odd Job Handyman Services Inc. | 28-59 Roncesvalles Ave, Toronto, ON M6R 2K5 | 2014-01-01 |
| Kenney Handyman Services Inc. | 837 Gannet Crt, Victoria, BC V9B 6V6 | 2014-01-10 |
| Hayward Handyman Services Inc. | 23 Redpine Dr., Nepean, ON K2E 6T2 | 2007-02-08 |
| 4u Handyman Services Ltd. | 29 Saunders Crescent, Medicine Hat, AB T1B 3G5 | 2016-02-10 |
| Good Guy Handyman Services Inc. | 197 Gladu St., Apt. 1, Vanier, ON K1L 6N3 | 2010-01-05 |
| Emma Handyman Services Inc. | 331 Foxridge Way, Nepean, ON K2J 0V7 | 2019-01-01 |
| Elm Handyman Services Inc. | 11 Acorn Way, Optional, Cambridge, ON N1R 8M3 | 2016-07-11 |
| Julian Fix Handyman Services Inc. | 712-375 Bay Mills Blvd, Toronto, ON M1T 2G6 | 2020-06-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on EL JEFE HANDYMAN AND CLEANING SERVICES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.