Hope Restored Canada (Corporation# 10352047) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 4, 2017.
| Corporation ID | 10352047 |
| Business Number | 799796115 |
| Corporation Name | Hope Restored Canada |
| Registered Office Address |
310 Wall Street Saskatoon SK S7K 1N7 |
| Incorporation Date | 2017-08-04 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Sharon Acoose | 527 Cochin Way, Saskatoon SK S7K 4T6, Canada |
| Jodi Kozan | #5 Discovery Bend, Saskatoon SK S7K 3J9, Canada |
| Gwen Dueck | 502 4 Street East, Saskatoon SK S7H 1J7, Canada |
| Joeline Magill | 810 Avenue J South, Saskatoon SK S7M 2B5, Canada |
| Prabha Mitchell | 302 Langlois Way, Saskatoon SK S7T 1C9, Canada |
| Mary Smillie | Box 69, Bladworth SK S0G 0J0, Canada |
| Rish Malhotra | 319 Milne Crescent, Saskatoon SK S7T 0E5, Canada |
| Peggie Keonig | 226 6 Street East, Saskatoon SK S7H 1B6, Canada |
| Chris Randall | 531 Avenue F South, Saskatoon SK S7M 1T6, Canada |
| Dailene Kells | 21 Werchnher Dr, Dundurn SK S7C 0B5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-08-04 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2017-08-04 | current | 310 Wall Street, Saskatoon, SK S7K 1N7 |
| Name | 2017-08-04 | current | Hope Restored Canada |
| Status | 2017-08-04 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-08-15 | Amendment / Modification | Section: 201 |
| 2017-08-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-03-23 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-03-08 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-03-03 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| On Purpose Leadership Inc. | 310 Wall Street, Suite 109, Saskatoon, SK S7K 1N7 | 2000-01-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Allonsy Travel Ltd. | 310 Wall St, Saskatoon, SK S7K 1N7 | 2019-11-15 |
| 329design Inc. | 114-310 Wall Street West, Saskatoon, SK S7K 1N7 | 2011-02-13 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10162183 Canada Inc. | 1202-306 20th Street East, Saskatoon, SK S7K 0A7 | 2017-03-27 |
| Verrix Construction Ltd. | 3038 Faithfull Avenue, Saskatoon, SK S7K 0B1 | 1997-06-02 |
| Verrix Group Inc. | 3038 Faithfull Avenue, Saskatoon, SK S7K 0B1 | 1998-04-17 |
| Kpr Developments Inc. | Suite 600, 105 - 21st Street East, Saskatoon, SK S7K 0B3 | 2014-03-27 |
| Emerald Multi-resources and Manufacturing (canada) Corporation | 105 - 21st Street East, Suite 600, Sasaktoon, SK S7K 0B3 | 2013-09-25 |
| Glazier On-site Consulting Inc. | 600, 105 - 21st Street East, Saskatoon, SK S7K 0B3 | 2008-01-15 |
| Quantum Dynamic Sciences Canada Inc. | 105, 600 - 21st Street East, Saskatoon, SK S7K 0B3 | 2007-10-04 |
| 4l - for Life Technologies Inc. | 600, 105-21st Street East, Saskatoon, SK S7K 0B3 | 2006-12-07 |
| Positive Passions Presentations and Resource Centre Inc. | 600, 105 21st Street East, Saskatoon, SK S7K 0B3 | 2005-09-26 |
| Success Brands Ltd. | 600-105-21 St. Street East, Saskatoon, SK S7K 0B3 | 2005-06-20 |
| Find all corporations in postal code S7K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Sharon Acoose | 527 Cochin Way, Saskatoon SK S7K 4T6, Canada |
| Jodi Kozan | #5 Discovery Bend, Saskatoon SK S7K 3J9, Canada |
| Gwen Dueck | 502 4 Street East, Saskatoon SK S7H 1J7, Canada |
| Joeline Magill | 810 Avenue J South, Saskatoon SK S7M 2B5, Canada |
| Prabha Mitchell | 302 Langlois Way, Saskatoon SK S7T 1C9, Canada |
| Mary Smillie | Box 69, Bladworth SK S0G 0J0, Canada |
| Rish Malhotra | 319 Milne Crescent, Saskatoon SK S7T 0E5, Canada |
| Peggie Keonig | 226 6 Street East, Saskatoon SK S7H 1B6, Canada |
| Chris Randall | 531 Avenue F South, Saskatoon SK S7M 1T6, Canada |
| Dailene Kells | 21 Werchnher Dr, Dundurn SK S7C 0B5, Canada |
| City | Saskatoon |
| Post Code | S7K 1N7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hope Restored International | 3408, 15 Sunset Square, Cochrane, AB T4C 0E7 | 2010-03-17 |
| Restored Potential Inc. | 8742 Highway 2, Southampton, NS B0M 1W0 | 2020-08-17 |
| The Restored Church of God | 1319 Exmouth Street, Sarnia, ON N7S 3Y1 | 1999-12-23 |
| La Perle Restauree | 5974 Pineglade Crescent, Ottawa, ON K1W 1G7 | 2020-12-11 |
| 7653166 Canada Inc. | 36 Hope Street South, Port Hope, ON L1A 3V7 | 2010-09-20 |
| Hope Group for Orphans | 1281 A Ledbury Avenue, Ottawa, ON K1V 6W6 | 2019-05-05 |
| Tri City Gardeners Inc. | 71 Hope Street North, Port Hope, ON L1N 2N8 | 2013-02-27 |
| Dean Painting Ltd. | 99 Hope Street South, Port Hope, ON L1A 2N2 | 2015-11-04 |
| Hope & Hope Connection Inc. | 36 South Shields Ave., Toronto, ON M1V 1T6 | 2008-06-24 |
| Canadian Friends of Highlands Hope - | 1210 Sherbrooke W. St., Montreal, QC H3A 1X1 | 2007-02-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on Hope Restored Canada.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.