Centre Entrepreneurial Ottawa LtГ©e (Corporation# 10351938) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 3, 2017.
| Corporation ID | 10351938 |
| Business Number | 700389521 |
| Corporation Name | Centre Entrepreneurial Ottawa LtГ©e |
| Registered Office Address |
202-649, Chemin MontrГ©al Ottawa ON K1K 0T4 |
| Incorporation Date | 2017-08-03 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 5 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Justin Materania | 228, rue Arrita, Ottawa ON K2S 0J7, Canada |
| Elise Edimo | 2302, croissant Marble, Rockland ON K4K 0G9, Canada |
| Anne Abilon | 421, rue Tillsonburg, Ottawa ON K2T 0C4, Canada |
| Mirela Dranca | 412, allé Foxhall, Ottawa ON K2M 0G1, Canada |
| Françoise Magunira | 1911, place Windwood, Ottawa ON K1C 7K7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-08-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-08-03 | current | 202-649, Chemin MontrГ©al, Ottawa, ON K1K 0T4 |
| Name | 2017-08-03 | current | Centre Entrepreneurial Ottawa LtГ©e |
| Status | 2017-08-03 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-08-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-01-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-12-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-12-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Actions Interculturelles Canada | 649, Chemin MontrГ©al, Bureau 200, Ottawa, ON K1K 0T4 | 2019-07-23 |
| 9985930 Canada Inc. | 639 Montreal Road, Ottawa, ON K1K 0T4 | 2016-11-16 |
| Existo Communications & Socio-technologies Inc. | 647, Montreal Road, Ottawa, ON K1K 0T4 | 2011-06-28 |
| 7664923 Canada Inc. | 203-649 Montreal Road, Ottawa, ON K1K 0T4 | 2010-10-01 |
| Fondation Canadienne De DГ©veloppement Г©conomique Et D'employabilitГ© | 649 Chemin Montreal, Sute 202, Ottawa, ON K1K 0T4 | 2007-03-23 |
| Welton Beauchamp, Nixon Inc. | 641 Montreal Road, Ottawa, ON K1K 0T4 | |
| Azauri Luxury Developments Inc. | 639 Montreal Road, Ottawa, ON K1K 0T4 | 2016-11-29 |
| 10125768 Canada Inc. | 639 Montreal Road, Ottawa, ON K1K 0T4 | 2017-03-01 |
| 10126454 Canada Inc. | 639 Montreal Road, Ottawa, ON K1K 0T4 | 2017-03-01 |
| Jean-guy Breton Construction Limitee | 641 Chemin Montreal, Suite 204, Ottawa, ON K1K 0T4 | 1985-03-08 |
| Find all corporations in postal code K1K 0T4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Justin Materania | 228, rue Arrita, Ottawa ON K2S 0J7, Canada |
| Elise Edimo | 2302, croissant Marble, Rockland ON K4K 0G9, Canada |
| Anne Abilon | 421, rue Tillsonburg, Ottawa ON K2T 0C4, Canada |
| Mirela Dranca | 412, allé Foxhall, Ottawa ON K2M 0G1, Canada |
| Françoise Magunira | 1911, place Windwood, Ottawa ON K1C 7K7, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1K 0T4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Le Centre Canadien D'etudes Des Activites D'entreprise | 285 Victoria Avenue, Room 605, Toronto, ON M5B 1E8 | 1972-09-08 |
| DГ©veloppement Entrepreneurial Et Formation Intern Ationale (defi) Inc. | 133 Grand Voile, St-augustin, QC G3A 2M7 | 1991-04-05 |
| Centre for Innovative & Entrepreneurial Leadership (ciel) | 201-514 Vernon St., Nelson, BC V1L 4E7 | 2004-06-10 |
| Canadian Centre for Entrepreneurial Development | 420 Sherwood Blvd. Nw, Apt 217, Calgary, AB T3R 1V1 | 2020-07-01 |
| Global Entrepreneurial Centre for Peace and Humanity | 401,274 Sackville Street, Toronto, ON M5A 2S7 | 2016-09-02 |
| Enablis Entrepreneurial Network | 460, Rue Mcgill, Bureau 500, Montreal, QC H2Y 2H2 | 2002-10-30 |
| Occam Entrepreneurial Training Association | 505 Highcroft Ave, Apt 1, Ottawa, ON K1Z 5J3 | 1998-05-11 |
| Building Entrepreneurial Spirits for Tomorrow Inc. | 1 Rideau Street, Suite 700, Ottawa, ON K1N 8S7 | 2009-08-26 |
| Centre ÉvangÉlique ChrÉtien Pour Les Immigrants D'ottawa | 179 College Circle, Ottawa, ON K1K 4R7 | 2009-06-19 |
| Centre De MГ©diation Familiale Et Communautaire D'ottawa | 211 Bronson Ave, Suite 305, Ottawa, ON K1R 6H5 | 1997-07-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on Centre Entrepreneurial Ottawa LtГ©e.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.