Gold Leaf Energy Gas Finance Inc. (Corporation# 10351601) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 3, 2017.
| Corporation ID | 10351601 |
| Business Number | 700813298 |
| Corporation Name | Gold Leaf Energy Gas Finance Inc. |
| Registered Office Address |
250 Heather Crescent Mississippi Mills (almonte) ON K0A 1A0 |
| Incorporation Date | 2017-08-03 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Desmond Burke | 250 Heather Crescent, Mississippi Mills (Almonte) ON K0A 1A0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-08-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-08-03 | current | 250 Heather Crescent, Mississippi Mills (almonte), ON K0A 1A0 |
| Name | 2017-08-03 | current | Gold Leaf Energy Gas Finance Inc. |
| Status | 2017-08-03 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-08-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2019-01-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 250 Heather Crescent |
| City | Mississippi Mills (Almonte) |
| Province | ON |
| Postal Code | K0A 1A0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gold Leaf Aviation Inc. | 250 Heather Crescent, Almonte, ON K0A 1A0 | 2015-07-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gagne Homestead and Rescue | 5648 County Road No 29, Mississippi Mills, ON K0A 1A0 | 2020-11-16 |
| Seasonal Clean Inc. | 20-306 Honeyborne St, Almonte, ON K0A 1A0 | 2020-09-15 |
| 12323788 Canada Inc. | 1200 Clayton Road, Almonte, ON K0A 1A0 | 2020-09-08 |
| 12278472 Canada Inc. | 1206 Goldline Road, Almonte, ON K0A 1A0 | 2020-08-18 |
| 12263220 Canada Inc. | 244 Jamieson St, Almonte, ON K0A 1A0 | 2020-08-12 |
| Stagedx Inc. | 220 Stonehome Crescent, Mississippi Mills, ON K0A 1A0 | 2020-08-12 |
| 12238136 Canada Inc. | 45 Carleton Street, Mississippi Mills, ON K0A 1A0 | 2020-07-31 |
| Grant Lackey Construction Inc. | 1715 Ramsay Concession 3a, Almonte, ON K0A 1A0 | 2020-07-01 |
| Bouffage Kitchen Inc. | 326 Wylie St, Almonte, ON K0A 1A0 | 2020-06-29 |
| Kirkvest Holdings Inc. | 115 Brookdale St., Almonte, ON K0A 1A0 | 2020-04-01 |
| Find all corporations in postal code K0A 1A0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Desmond Burke | 250 Heather Crescent, Mississippi Mills (Almonte) ON K0A 1A0, Canada |
| City | Mississippi Mills (Almonte) |
| Post Code | K0A 1A0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gold Leaf Energy Systems Inc. | 1065 Danita Blvd., Peterborough, ON K9J 7K7 | 2011-02-03 |
| Leaf Energy Inc. | 440 Laurier Avenue West, Suite 200, Ottawa, ON K1R 7X6 | 2014-06-30 |
| Gold Leaf Logistics Ltd. | 47 Kilroy St, Winnipeg, MB R3Y 0Z3 | 2015-01-26 |
| Gold Leaf Entertainment | 277 Enclave Walk, Ottawa, ON K1W 0J5 | 2019-01-10 |
| Gold Leaf Herbal Products Inc. | 991 Plante Dr, Ottawa, ON K1V 9E5 | 1993-09-20 |
| Gold Leaf Biosciences Corp. | 37 Woodlawn, Salisbury, NB E4J 2T3 | 2017-07-29 |
| Gold Leaf Aviation Inc. | 250 Heather Crescent, Almonte, ON K0A 1A0 | 2015-07-15 |
| Gold Leaf Capital Inc. | 1 Rideau Street, Suite 700, Ottawa, ON K1N 8S7 | 2020-12-02 |
| Gold Leaf Productions Ltd. | 26 Sunny Acres, Baie D'urfe, QC H9X 3B6 | 2006-02-02 |
| Gold Leaf Fruits Market Inc. | 610 Bloor St. West, Toronto, ON M6G 1K4 | 2009-03-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on Gold Leaf Energy Gas Finance Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.