Elarix Solutions Ltd. (Corporation# 10351369) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 3, 2017.
| Corporation ID | 10351369 |
| Business Number | 700566524 |
| Corporation Name | Elarix Solutions Ltd. |
| Registered Office Address |
12 Still Court Orangeville ON L9W 4K6 |
| Incorporation Date | 2017-08-03 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Melissa Huot | 12 Still Court, Orangeville ON L9W 4K6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-08-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-01-02 | current | 12 Still Court, Orangeville, ON L9W 4K6 |
| Address | 2018-12-10 | 2020-01-02 | 8750 Jane Street, Concord, ON L4K 2M9 |
| Address | 2017-08-03 | 2018-12-10 | 526 Hidden Trail, Oakville, ON L6M 0N3 |
| Name | 2020-06-17 | current | Elarix Solutions Ltd. |
| Name | 2018-12-10 | 2020-06-17 | Forth Consulting, Chartered Professional Accountants, Professional Corporation |
| Name | 2017-10-07 | 2018-12-10 | Forth Consulting Group Inc. |
| Name | 2017-08-03 | 2017-10-07 | 10351369 CANADA INC. |
| Status | 2017-08-03 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-06-17 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 178 |
| 2018-12-10 | Restated Articles of Incorporation / Status constitutifs mis Г jours | |
| 2018-12-10 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 178 |
| 2017-10-20 | Restated Articles of Incorporation / Status constitutifs mis Г jours | |
| 2017-10-07 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 178 |
| 2017-08-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-08-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 12 Still Court |
| City | Orangeville |
| Province | ON |
| Postal Code | L9W 4K6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sameer Ahmadi Live Entertainment Inc. | 14 Murray Crt, Orangeville, ON L9W 0A1 | 2019-08-27 |
| Promax Virtual Services Inc. | 1 Maude Court, Orangeville, ON L9W 0A3 | 2011-11-15 |
| 12522501 Canada Inc. | 6, Maude Court, Orangeville, ON L9W 0A3 | 2020-11-25 |
| 11241001 Canada Inc. | 66 Young Court, Orangeville, ON L9W 0A8 | 2019-02-08 |
| Diamond Blackfan Anemia Canada | 67 Young Court, Orangeville, ON L9W 0A8 | 2010-04-23 |
| Mcgrann Business Consulting Inc. | 55 Young Court, Orangeville, ON L9W 0A8 | 2007-03-16 |
| Stellar Cloud Solutions Inc. | 55 Young Court, Orangeville, ON L9W 0A8 | 2015-09-28 |
| 10188425 Canada Inc. | 136-200 Kingfisher Drive, Mono, ON L9W 0B3 | 2017-04-11 |
| Robert A. Anderson Sales Ltd. | 200 Kingfisher Drive, Unit #94, Mono, ON L9W 0B3 | |
| Canada Grand World Central Corp. | 200 Kingfisher Drive, Unit 136, Mono, ON L9W 0B3 | 2013-12-09 |
| Find all corporations in postal code L9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Melissa Huot | 12 Still Court, Orangeville ON L9W 4K6, Canada |
| City | Orangeville |
| Post Code | L9W 4K6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bio Environmental Solutions Technologies-h2o Inc. | 170 Des Piviones Street, La Prarie, QC J5R 5J6 | 1999-10-18 |
| Solutions Medias !@# Inc. | 3046 Rushbrooke Street, Verdun, QC H4G 1S6 | 1998-12-08 |
| Atoms Global Solutions Inc. | 310 Dubeau, Saint-laurent, QC H4N 1B3 | 2003-10-29 |
| Z4 Software & Solutions Inc. | 3875 Antoine Blondin, Laval, QC H7R 5Z7 | 1998-10-23 |
| Knit Solutions Inc. | 6500 Chemin Mackle, Suite 607, Cote St. Luc, QC H4W 3G7 | 2005-11-30 |
| Solutions Informatiques B2i-plus Inc. | 9290 Boul. Henri-bourassa Est, # 103, MontrГ©al, QC H1K 2S4 | 2009-12-14 |
| Be@com Business Solutions Ltd. | 4 Place Du Commerce, Bureau 300, Ile Des Soeurs, QC H3E 1J4 | 1999-02-02 |
| Distinctive Workforce Solutions Inc. | 614 Rue Saint-jacques, 500, MontrГ©al, QC H3C 1E2 | 2017-04-06 |
| Nds Solutions D'impression Inc. | 7820 Henri-bourassa West, St. Laurent, QC H4S 1P4 | 2000-09-18 |
| Solutions Thermiques & Industrielle M.l. Inc. | 4041, Rue Cartier, MontrГ©al, QC H2K 4G3 | 2005-12-12 |
Please comment or provide details below to improve the information on Elarix Solutions Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.