Amir Media Corp. (Corporation# 10350974) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 3, 2017.
| Corporation ID | 10350974 |
| Business Number | 701192296 |
| Corporation Name | Amir Media Corp. |
| Registered Office Address |
219 Fort York Boulevard Unit 606 Toronto ON M5V 1B1 |
| Incorporation Date | 2017-08-03 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Amir Fathalian | 219 Fort York Boulevard, Unit 606, Toronto ON M5V 1B1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-08-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-08-03 | current | 219 Fort York Boulevard, Unit 606, Toronto, ON M5V 1B1 |
| Name | 2017-08-03 | current | Amir Media Corp. |
| Status | 2017-08-03 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-08-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-09-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Progress Tree Inc. | 219 Fort York Boulevard, Unit 3608, Toronto, ON M5V 1B1 | 2017-09-24 |
| 10720348 Canada Inc. | 219 Fort York Boulevard, Apt 508, Toronto, ON M5V 1B1 | 2018-04-06 |
| Dr. M. Yerushalmi Medical Consulting Inc. | 219 Fort York Boulevard, Suite 413, Toronto, ON M5V 1B1 | 2019-09-09 |
| 11685791 Canada Inc. | 219 Fort York Boulevard, 1104, Toronto, ON M5V 1B1 | 2019-10-17 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12395631 Canada Inc. | 1610-219 Fort York Boulevard, Toronto, ON M5V 1B1 | 2020-10-05 |
| Airstride Entertainment Inc. | 2203-219 Fort York Blvd, Toronto, ON M5V 1B1 | 2020-08-27 |
| Z&k Liquidationdeals.ca Inc. | 3009-219 Fort York Blvd, Toronto, ON M5V 1B1 | 2020-06-11 |
| Upfocus Marketing Inc. | 803-219 Fort York Blvd, Toronto, ON M5V 1B1 | 2020-05-28 |
| 11997173 Canada Inc. | 3103 - 219 Fort York Blvd., Toronto, ON M5V 1B1 | 2020-04-10 |
| Bsts Experiences Ltd. | 515-219 Fort York Blvd, Toronto, ON M5V 1B1 | 2020-02-10 |
| Walletifai Inc. | 219 Fort York Blvd #2202, Toronto, ON M5V 1B1 | 2019-09-26 |
| 11601342 Canada Inc. | 205 - 219 Fort York Boulevard, Toronto, ON M5V 1B1 | 2019-09-02 |
| Hamlet Co Ltd. | 209 - 219 Fort York Blvd, Toronto, ON M5V 1B1 | 2019-02-11 |
| Zamee It Inc. | Unit 3703 - 219 Fort York Blvd., Toronto, ON M5V 1B1 | 2019-01-17 |
| Find all corporations in postal code M5V 1B1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Amir Fathalian | 219 Fort York Boulevard, Unit 606, Toronto ON M5V 1B1, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5V 1B1 |
| Category | media |
| Category + City | media + Toronto |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Investissements Al Amir Inc. | 5121 Earnscliffe, Montreal, QC H3X 2P7 | 1989-05-08 |
| Amir Food Products Inc. | 2200 Ave Alice Nolin, Apt. 405, Montreal, QC H4N 3C2 | 1991-08-15 |
| Tapis Orientaux Amir Ltee | 2371 43rd Avenue, Lachine, QC H8T 2K1 | 1986-01-08 |
| Les Placements Amir Ltee | 1134 Sainte-catherine Street West, Suite 1020, Montreal, QC H3B 1H4 | 1966-04-18 |
| Amir Abedi Investments Inc. | 25, Holtham, Hampstead, QC H3X 3N2 | 2009-11-23 |
| Igal Michael Amir Medical Services Inc. | 257 Metcalfe Ave, Westmount, QC H3Z 2H6 | 2012-10-19 |
| Amir Corporation | 17 Baker Rd. South, Grimsby, ON L3M 2W4 | 2015-11-25 |
| Amir San Corporation | 28 Thorndale Road, Brampton, ON L6P 1G9 | 2008-10-27 |
| Bande Amir Inc. | 62 Dundonald Trail, Newmarket, ON L3Y 0E1 | 2020-05-22 |
| Amir Roastery Inc. | 104 Locheland Crescent, Ottawa, ON K2G 6H3 | 2020-11-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on Amir Media Corp..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.