Eonian Solutions Inc. (Corporation# 10350745) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 2, 2017.
| Corporation ID | 10350745 |
| Business Number | 700321524 |
| Corporation Name | Eonian Solutions Inc. |
| Registered Office Address |
22 View Crest Circle Etobicoke ON M9W 7G5 |
| Incorporation Date | 2017-08-02 |
| Dissolution Date | 2020-07-27 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Balaji Ganesan | 22 view crest circle, Etobicoke ON M9W 7G5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-08-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-08-02 | current | 22 View Crest Circle, Etobicoke, ON M9W 7G5 |
| Name | 2017-08-02 | current | Eonian Solutions Inc. |
| Status | 2020-07-27 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2017-08-02 | 2020-07-27 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-07-27 | Dissolution | Section: 210(1) |
| 2017-08-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-08-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-08-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11434411 Canada Inc. | 26 Viewcrest Circle, Toronto, ON M9W 7G5 | 2019-05-28 |
| 10754005 Canada Inc. | 20 Viewcrest Cir, Etobicoke, ON M9W 7G5 | 2018-04-26 |
| 10648981 Canada Inc. | 25 Viewcrest Cir, Toronto, ON M9W 7G5 | 2018-02-23 |
| 10496804 Canada Inc. | 15 Viewcrest Cir, Toronto, ON M9W 7G5 | 2017-11-15 |
| 10345750 Canada Inc. | 20 Viewcrest Circle, Etobicoke, ON M9W 7G5 | 2017-07-31 |
| A.s. Walia Haulers Ltd. | 25 Viewcrest Circle, Toronto, ON M9W 7G5 | 2017-07-10 |
| 9497226 Canada Inc. | 7 Viewcrest Cir, Etobicoke, ON M9W 7G5 | 2015-11-02 |
| 9242023 Canada Inc. | 27 Viewcrest Cir, Etobicoke, ON M9W 7G5 | 2015-04-01 |
| 9212183 Canada Inc. | 25 View Crescent, Etobicoke, ON M9W 7G5 | 2015-03-07 |
| Homeomaple Canada Inc. | 25 Viewcrest Circle, Toronto, ON M9W 7G5 | 2017-10-24 |
| Find all corporations in postal code M9W 7G5 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Balaji Ganesan | 22 view crest circle, Etobicoke ON M9W 7G5, Canada |
| City | Etobicoke |
| Post Code | M9W 7G5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bio Environmental Solutions Technologies-h2o Inc. | 170 Des Piviones Street, La Prarie, QC J5R 5J6 | 1999-10-18 |
| Solutions Medias !@# Inc. | 3046 Rushbrooke Street, Verdun, QC H4G 1S6 | 1998-12-08 |
| Atoms Global Solutions Inc. | 310 Dubeau, Saint-laurent, QC H4N 1B3 | 2003-10-29 |
| Z4 Software & Solutions Inc. | 3875 Antoine Blondin, Laval, QC H7R 5Z7 | 1998-10-23 |
| Knit Solutions Inc. | 6500 Chemin Mackle, Suite 607, Cote St. Luc, QC H4W 3G7 | 2005-11-30 |
| Solutions Informatiques B2i-plus Inc. | 9290 Boul. Henri-bourassa Est, # 103, MontrГ©al, QC H1K 2S4 | 2009-12-14 |
| Be@com Business Solutions Ltd. | 4 Place Du Commerce, Bureau 300, Ile Des Soeurs, QC H3E 1J4 | 1999-02-02 |
| Distinctive Workforce Solutions Inc. | 614 Rue Saint-jacques, 500, MontrГ©al, QC H3C 1E2 | 2017-04-06 |
| Nds Solutions D'impression Inc. | 7820 Henri-bourassa West, St. Laurent, QC H4S 1P4 | 2000-09-18 |
| Solutions Thermiques & Industrielle M.l. Inc. | 4041, Rue Cartier, MontrГ©al, QC H2K 4G3 | 2005-12-12 |
Please comment or provide details below to improve the information on Eonian Solutions Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.