Amega Trucking Ltd. (Corporation# 10350702) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 2, 2017.
| Corporation ID | 10350702 |
| Business Number | 701199895 |
| Corporation Name | Amega Trucking Ltd. |
| Registered Office Address |
63 River Rock Crescen Brampton ON L7A 2W9 |
| Incorporation Date | 2017-08-02 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CAROLYN LORNA MERARRO FRANCIS | 63 RIVER ROCK CRESCENT, BRAMPTON ON L7A 2W9, Canada |
| PATRICK FRANCIS | 63 RIVER ROCK CRESCENT, BRAMPTON ON L7A 2W9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-08-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-08-02 | current | 63 River Rock Crescen, Brampton, ON L7A 2W9 |
| Name | 2017-08-02 | current | Amega Trucking Ltd. |
| Status | 2017-08-02 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-08-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-07-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-08-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-08-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Alfa Grace Staffing Inc. | 63 River Rock Cres, Brampton, ON L7A 2W9 | 2020-08-13 |
| 12223601 Canada Inc. | 68 Newark Way, Brampton, ON L7A 2W9 | 2020-07-24 |
| Tne Wwh Inc. | 68 Newarkway, Brampton, ON L7A 2W9 | 2020-02-02 |
| Testoper Community | 58 River Rock Crescent, Brampton, ON L7A 2W9 | 2020-01-31 |
| 8019690 Canada Inc. | 53 River Rock Cres, Brampton, ON L7A 2W9 | 2011-11-09 |
| 6662935 Canada Limited | 62 River Rock Cres, Brampton, ON L7A 2W9 | 2006-11-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8424373 Canada Inc. | 47 Accent Cir, Brampton, ON L7A 0A3 | 2013-02-04 |
| City Sign and Lighting Ltd. | 54 Lathbury Street, Brampton, ON L7A 0A5 | 2018-03-27 |
| 11811584 Canada Inc. | 2214 Wanless Drive, Brampton, ON L7A 0A6 | 2019-12-27 |
| Studio By Kc Corp. | 9 Smallwood Road, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-09-08 |
| 12136449 Canada Inc. | 257 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-06-17 |
| 11474537 Canada Inc. | 6 Sweetviolet Ct, Brampton, ON L7A 0A7 | 2019-06-19 |
| 10281034 Canada Corp. | 169 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2017-06-15 |
| Quick Workforce Recruiters Inc. | 258 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-01-30 |
| 12102838 Canada Inc. | 263 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-06-03 |
| 12524830 Canada Inc. | 263 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-11-26 |
| Find all corporations in postal code L7A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CAROLYN LORNA MERARRO FRANCIS | 63 RIVER ROCK CRESCENT, BRAMPTON ON L7A 2W9, Canada |
| PATRICK FRANCIS | 63 RIVER ROCK CRESCENT, BRAMPTON ON L7A 2W9, Canada |
| City | BRAMPTON |
| Post Code | L7A 2W9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Amega Biz Development Inc. | 72 Fundy Bay Blvd., Scarborough, ON M1W 3G1 | 2019-01-11 |
| Amega Infrastructure (canada) Inc. | 3 Golf Links Drive, Ottawa, ON K2J 4X9 | 2015-06-30 |
| Amega Global Wellness Corporation | 290 - 601 West Cordova Street, Vancouver, BC V6B 1G1 | 2010-03-22 |
| Amega Chemicals Ltd. | 4816 Macleod Trail South, Suite 100, Calgary, AB T2G 0A8 | 1981-05-04 |
| A My Trucking Ltd. | 198 Colette Drive, London, ON N6E 3S7 | |
| Cgy Trucking Ltd. | 31589 Blueridge Dr, Abbotsford, BC V2T 6S6 | |
| Manoj Logistics and Trucking Inc. | 1 Acre Heights Crescent, Scarborough, ON M1H 2N8 | 2005-06-14 |
| Alltheway Trucking Inc. | 2900, 10180 - 101 Street Nw, Edmonton, AB T5J 3V5 | |
| Ysb 2004 Trucking Inc. | 23 Bansbury Circle, Brampton, ON L6P 4H5 | 2004-02-13 |
| Strap On Trucking Inc. | 29 Storey Place, Markham, ON L3S 3B7 |
Please comment or provide details below to improve the information on Amega Trucking Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.