Vaah Junior Foundation for Better Maternal and Child Health (Corporation# 10224146) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 19, 2017.
| Corporation ID | 10224146 |
| Business Number | 713882090 |
| Corporation Name | Vaah Junior Foundation for Better Maternal and Child Health |
| Registered Office Address |
76 Iron Block Drive Brampton ON L7A 0J1 |
| Incorporation Date | 2017-05-19 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 2 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Edward Bansah | 1111 Albion Road, Toronto ON M9V 1A9, Canada |
| Rejoice Vaah | 76 Iron Block Drive, Brampton ON L7A 0J1, Canada |
| Elizabeth Alluah Vaah | 76 Iron Block Drive, Brampton ON L7A 0J1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-05-19 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2017-05-19 | current | 76 Iron Block Drive, Brampton, ON L7A 0J1 |
| Name | 2017-05-19 | current | Vaah Junior Foundation for Better Maternal and Child Health |
| Status | 2017-05-19 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-05-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Revival Word Chapel International Incorporated | 89 Iron Block Dr, Brampton, ON L7A 0J1 | 2020-01-26 |
| 11769570 Canada Inc. | 72 Ironblock Dr, Brampton, ON L7A 0J1 | 2019-12-02 |
| 11756729 Canada Inc. | 72 Iron Block Drive, Brampton, ON L7A 0J1 | 2019-11-25 |
| 10998753 Canada Inc. | 60 Iron Block Dr, Brampton, ON L7A 0J1 | 2018-09-18 |
| Empoweredapp Inc. | 76 Iron Block Dr, Brampton, ON L7A 0J1 | 2017-07-29 |
| 9991875 Canada Inc. | 87 Iron Block Drive, Brampton, ON L7A 0J1 | 2016-11-21 |
| 9423150 Canada Inc. | 56 Iron Block Drive, Brampton, ON L7A 0J1 | 2015-08-28 |
| 9340009 Canada Inc. | 22 Windswept Trail, Brampton, ON L7A 0J1 | 2015-06-18 |
| 8175187 Canada Incorporated | 39 Windswept Tr., Brampton, ON L7A 0J1 | 2012-04-23 |
| 8085919 Canada Inc. | 77 Iron Block Dr, Brampton, ON L7A 0J1 | 2012-02-01 |
| Find all corporations in postal code L7A 0J1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Edward Bansah | 1111 Albion Road, Toronto ON M9V 1A9, Canada |
| Rejoice Vaah | 76 Iron Block Drive, Brampton ON L7A 0J1, Canada |
| Elizabeth Alluah Vaah | 76 Iron Block Drive, Brampton ON L7A 0J1, Canada |
| City | Brampton |
| Post Code | L7A 0J1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| International Maternal and Child Health Foundation | 801 Rue Normand, Laval, QC H7P 3Z2 | 2012-03-12 |
| Canadian Network for Maternal, Newborn and Child Health | 266 Charlotte Street, Suite 435, Peterborough, ON K9J 2V4 | 2015-05-21 |
| Somali Canadian Maternal Health Foundation | 537 Navigator Drive, Mississauga, ON L5W 1P5 | 2020-10-08 |
| Canada Maternal and Child Care Association | 7191 Yonge Street, Unit 811, Markham, ON L4J 1V8 | 2018-09-24 |
| The Canadian Foundation for Nutrition and Child Health | 11456 Jasper Ave., # 401, Edmonton, AB T5K 0N1 | 1993-02-10 |
| Child Health Research Foundation Canada | 1004 - 103 The Queensway, Toronto, ON M6S 3E1 | 2015-03-05 |
| Canada-china Child Health Foundation | 666 Burrard Street, 2800 Park Place, Vancouver, BC V6C 2Z7 | 1987-06-25 |
| Maternal Health Alliance Canada | 304-414 Willowdale Avenue, Toronto, ON M2N 5B2 | 2020-06-27 |
| Attachment and Child Health Ltd. | 1419-25a Street Sw, Calgary, AB T3C 1J8 | 2018-09-05 |
| Electronic Child Health Network | 555 University Ave., Toronto, ON M5G 1X8 | 1999-07-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on Vaah Junior Foundation for Better Maternal and Child Health.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.