New Steps Foundation (Corporation# 10224057) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 5, 2017.
| Corporation ID | 10224057 |
| Business Number | 716062096 |
| Corporation Name | New Steps Foundation |
| Registered Office Address |
18 Ashwick Drive Toronto ON M1K 2K9 |
| Incorporation Date | 2017-05-05 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Marwa Ahmed | 812-20 Stonehill Court, Toronto ON M1W 2Y6, Canada |
| Mohamed Hassan Ahmed | 18 Ashwick Drive, Toronto ON M1K 2K9, Canada |
| Naeema Hassan | 18 Ashwick Drive, Toronto ON M1K 2K9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-05-05 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2018-02-21 | current | 18 Ashwick Drive, Toronto, ON M1K 2K9 |
| Address | 2017-05-05 | 2018-02-21 | 37 Holland Avenue, Toronto, ON M4B 2C7 |
| Name | 2017-05-05 | current | New Steps Foundation |
| Status | 2017-05-05 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-05-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11992414 Canada Inc. | 36 Ashwick Dr, Scarborough, ON M1K 2K9 | 2020-04-06 |
| 6818102 Canada Inc. | 48 Ashwick Drive, Scarborough, ON M1K 2K9 | 2007-08-02 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kahuta Transportation Inc. | 317-550 Birchmount Road, Scarborough, ON M1K 0A4 | 2020-09-17 |
| 12184711 Canada Inc. | 550 Birchmount Road Unit 709, Toronto, ON M1K 0A4 | 2020-07-08 |
| Ascentbridge Canada Inc. | 308-550 Birchmount Rd, Scarborough, ON M1K 0A4 | 2019-04-05 |
| Abeyan Trade Inc. | 806-550 Birchmount Road, Scarborough, ON M1K 0A4 | 2018-02-22 |
| 10220442 Canada Inc. | 550 Birchmount Road, # 414, Scarborugh, ON M1K 0A4 | 2017-05-03 |
| Canadawide Fresh Coffee Inc. | 204-550 Birchmount Rd, Scarborough, ON M1K 0A4 | 2014-02-03 |
| 11825836 Canada Inc. | 550 Birchmount Road, Toronto, ON M1K 0A4 | 2020-01-05 |
| Krada Studio Inc. | 550 Birchmount Road, Suite 606, Scarborough, ON M1K 0A4 | 2020-02-04 |
| 12223279 Canada Inc. | 550 Birchmount Road, Toronto, ON M1K 0A4 | 2020-07-24 |
| Emigration Channel Inc. | 550 Birchmount Road, Unit 414, Toronto, ON M1K 0A4 | 2020-09-14 |
| Find all corporations in postal code M1K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Marwa Ahmed | 812-20 Stonehill Court, Toronto ON M1W 2Y6, Canada |
| Mohamed Hassan Ahmed | 18 Ashwick Drive, Toronto ON M1K 2K9, Canada |
| Naeema Hassan | 18 Ashwick Drive, Toronto ON M1K 2K9, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M1K 2K9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sustainable Steps Foundation | 60c Cedarbrae Blvd, Scarborough, ON M1J 2K5 | 2013-09-27 |
| Small Steps for Hope Foundation | 1846 Lakeshore Boulevard East, Toronto, ON M4S 6S8 | 2007-09-26 |
| Life Steps Technology Inc. | 4148a Rue Sainte-catherine, Suite 418, Westmount, QC H3Z 0A2 | 2018-12-11 |
| Summit Steps Holdings Inc. | 5685 Rue Fullum, Bureau 102, Montreal, QC H2G 2H6 | |
| Seven Steps Productions Inc. / Les Productions Seven Steps Inc. | 1303 Greene Avenue, Suite 300, MontrÉal, QC H3Z 2A7 | 2005-07-06 |
| Giant Steps Foundation - Montreal | 5460 Av. Connaught, Montreal, QC H4V 1X7 | 1985-01-29 |
| Smart Steps Technologies Inc. | 3-204 Thompson St, MontrГ©al, QC H4N 1B9 | 2019-01-01 |
| Steps for Women Inc. | Toronto, Ontario, ON M5T 3J9 | 2003-05-05 |
| Baby Smart Steps Inc. | 1h8, Ab-2a, Ponoka, AB T4J 1E3 | 2019-04-04 |
| 21 Steps To Recovery & Beyond Ltd. | #208, 1117-1st Str Sw, Calgary, AB T2R 0T9 | 2007-05-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on New Steps Foundation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.