LUXMARK DEVELOPMENT INC. (Corporation# 10223751) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 5, 2017.
| Corporation ID | 10223751 |
| Business Number | 714197290 |
| Corporation Name | LUXMARK DEVELOPMENT INC. |
| Registered Office Address |
3272 Midland Ave Unit B129 Scarbarough ON M1V 0C7 |
| Incorporation Date | 2017-05-05 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SOHAIL SIDDIQUE | 3272 MIDLAND AVE, UNIT B129, SCARBAROUGH ON M1V 0C7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-05-05 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-05-05 | current | 3272 Midland Ave, Unit B129, Scarbarough, ON M1V 0C7 |
| Name | 2017-05-05 | current | LUXMARK DEVELOPMENT INC. |
| Status | 2017-05-05 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-05-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-08-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 3272 MIDLAND AVE |
| City | SCARBAROUGH |
| Province | ON |
| Postal Code | M1V 0C7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Freshonline Corporation | 3272 Midland Ave, Unit B102, Scarborough, ON M1V 0C7 | 2015-02-20 |
| 9334785 Canada Inc. | 3272 Midland Ave, Unit B129, Scarbarough, ON M1V 0C7 | 2015-06-15 |
| Nonstop Services Inc. | 3272 Midland Ave, Unit B129, Scarbarough, ON M1V 0C7 | 2016-02-02 |
| 10157023 Canada Inc. | 3272 Midland Ave, Scarborough, ON M1V 0C7 | 2017-03-22 |
| Batool Holding Inc. | 3272 Midland Ave, Unit B129, Scarborough, ON M1V 0C7 | 2017-11-07 |
| 10567272 Canada Inc. | 3272 Midland Ave, Unit B129, Scarborough, ON M1V 0C7 | 2018-01-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kbs Technologies Inc. | 3272 Midland Ave, Unit B101, Scarborough, ON M1V 0C7 | 2020-02-04 |
| 11211706 Canada Inc. | F101-102 3260 Midland Avenue, Toronto, ON M1V 0C7 | 2019-01-22 |
| Jiebianer Inc. | B-120, 3272 Midland Avenue, Toronto, ON M1V 0C7 | 2018-07-05 |
| 10715301 Canada Inc. | 3272 Midland Avenue, Unit B129, Toronto, ON M1V 0C7 | 2018-04-04 |
| 10698300 Canada Inc. | 3250 Midland Avenue, Unit G121, Toronto, ON M1V 0C7 | 2018-03-23 |
| 10390011 Canada Inc. | 3272 Midland Ave Bldg B/106, Scarborough, ON M1V 0C7 | 2017-09-01 |
| Sinogeca Global Inc. | 3272 Midland Avenue Unit B111, Toronto, ON M1V 0C7 | 2017-01-12 |
| 10056766 Canada Inc. | B128-3272 Midland Ave., Toronto, ON M1V 0C7 | 2017-01-11 |
| 9400486 Canada Inc. | 3280 Midland Ave, Unit 21, Toronto, ON M1V 0C7 | 2015-08-10 |
| The Macaron Boutique Inc. | 3272 Midland Avenue, Unit B109, Scarborough, ON M1V 0C7 | 2014-07-30 |
| Find all corporations in postal code M1V 0C7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SOHAIL SIDDIQUE | 3272 MIDLAND AVE, UNIT B129, SCARBAROUGH ON M1V 0C7, Canada |
| City | SCARBAROUGH |
| Post Code | M1V 0C7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mbc Development Ltd. | 70 East Beaver Creek Road, Unit 43, Richmond Hill, ON L4B 3B2 | |
| Canadian Wild Blueberry Industry Research & Development Institute | 168 Dakota Road, Debert, NS B0M 1G0 | 2007-08-23 |
| Societe Cooperative De Development Energetique | 400 4th Avenue S.w., Suite 2780, Calgary, AB T2P 3G6 | 1982-07-09 |
| Rainbow Skills Development Centre | 1485 Lapierriere Drive, 2nd Floor, Ottawa, ON K1Z 7S8 | 1996-08-09 |
| La Compagnie De Development Surcon Ltee | 153 Decarie Blvd, St. Laurent, QC H4N 2L6 | 1974-01-24 |
| Snowdrop Development Inc. | 1000 Rue Sherbrooke Ouest, Bureau 1900, MontrГ©al, QC H3A 3G4 | |
| Norse Development Ltd. | 938 Topsail Road, Mount Pearl, NL A1N 2E4 | |
| Hygate Development Corp. | 1700 Langstaff Road, Suite 2001, Vaughan, ON L4K 3S3 | |
| La Compagnie De Development Filmbank Inc. | 1 Westmount Square, Suite 240, Westmount, QC H3Z 2P9 | 1980-02-05 |
| Development International H & H Corp. | 4999 St-catherine St. West, Suite 227, Montreal, QC | 1978-06-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on LUXMARK DEVELOPMENT INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.