Albano Basketball Academy (Corporation# 10223697) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 30, 2017.
| Corporation ID | 10223697 |
| Business Number | 712358696 |
| Corporation Name | Albano Basketball Academy |
| Registered Office Address |
42 Dufferin Ave. Trenton ON K8V 5C9 |
| Incorporation Date | 2017-05-30 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Alan Albano | 30 Shore Breeze Drive, Suite #2522, Etobicoke ON M8V 0J1, Canada |
| Cindy Mouawad | 30 Shore Breeze Drive, Suite #2522, Etobicoke ON M8V 0J1, Canada |
| Paul Green | 18B Mcgill Avenue, Trenton ON K8V 1G3, Canada |
| Emma Carballo | 832 Bay Street, Suite #1208, Toronto ON M5S 1Z6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-05-30 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2017-05-30 | current | 42 Dufferin Ave., Trenton, ON K8V 5C9 |
| Name | 2017-05-30 | current | Albano Basketball Academy |
| Status | 2017-05-30 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-05-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11385577 Canada Corp. | 113 Parkview Heights, Trenton, ON K8V 0A2 | 2019-05-01 |
| Bakuautoparts Limited | 83 Downs Road, Quinte West, ON K8V 0A9 | 2019-11-17 |
| Trom Global Aerospace Total Solutions Incorporated | 105 Aspen Drive, Trenton, ON K8V 0E2 | 2016-08-01 |
| Trevtan Group Inc. | 24 Liberty Crescent, Trenton, ON K8V 0G2 | 2002-05-10 |
| 12554755 Canada Limited | 18b Breadner Blvd, Trenton, ON K8V 1E2 | 2020-12-08 |
| 12378876 Canada Inc. | 14 Breadner Boulevard, Trenton, ON K8V 1E2 | 2020-09-29 |
| Meshtek Canada Corporation | 14 Breadner, Trenton, ON K8V 1E2 | 2020-04-22 |
| 12378949 Canada Inc. | 14 Breadner Boulevard, Trenton, ON K8V 1E2 | 2020-09-29 |
| Stoneart Distributors Worldwide Ltd. | 126-207 Dundas Street East, Trenton, ON K8V 1L8 | 2019-09-12 |
| Crime Prevention Centre for Migration, Refugees and Settlement | 209 Dundas Street East, Trenton, ON K8V 1L8 | 2019-03-12 |
| Find all corporations in postal code K8V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Alan Albano | 30 Shore Breeze Drive, Suite #2522, Etobicoke ON M8V 0J1, Canada |
| Cindy Mouawad | 30 Shore Breeze Drive, Suite #2522, Etobicoke ON M8V 0J1, Canada |
| Paul Green | 18B Mcgill Avenue, Trenton ON K8V 1G3, Canada |
| Emma Carballo | 832 Bay Street, Suite #1208, Toronto ON M5S 1Z6, Canada |
| City | Trenton |
| Post Code | K8V 5C9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Intore Canada Basketball Academy | 1940 Saint Joseph Boulevard, Ottawa, ON K1C 7K4 | 2019-08-21 |
| C2c Basketball Academy | 309 29 Ave N.e., Calgary, AB T2E 2C4 | 2016-07-25 |
| 21 Basketball Academy | 82 Brucker Road, Barrie, ON L4N 8H9 | 2018-12-05 |
| Roman Basketball Academy Inc. | 34 East Dr, Unionville, ON L6G 1A4 | 2020-05-19 |
| Niagara Basketball Academy | 107 Abbey Road, Welland, ON L3C 7L1 | 2019-10-25 |
| Rims Basketball Academy Inc. | 30 Bird Street, Barrie, ON L4N 0X4 | 2017-12-27 |
| Legacy Preparatory Basketball Academy | 714 Community Row, Winnipeg, MB R3R 1H7 | 2020-06-19 |
| Lights-out Basketball Academy | 1865 Kingston Rd, Unit 62, Pickering, ON L1V 7B5 | 2019-09-03 |
| Full Circle Basketball Academy | 56 Bathgate Crescent, Courtice, ON L1E 0B3 | 2019-06-18 |
| Asiamah Basketball Academy | 2737 Kipling Avenue, Toronto, ON M9V 4C3 | 2020-05-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on Albano Basketball Academy.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.