GUIDE DES ECONOMIES C.I.R.C. LTEE (Corporation# 1022369) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 24, 1980.
| Corporation ID | 1022369 |
| Corporation Name | GUIDE DES ECONOMIES C.I.R.C. LTEE |
| Registered Office Address |
790 St. Jean Baptiste Suite 114 Les Saules QC G2E 5K2 |
| Incorporation Date | 1980-10-24 |
| Dissolution Date | 1995-08-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| G. PAYANT | 64 61IEME RUE, CHARNY QC G6W 6J8, Canada |
| C. MOISAN | 7155 10IEME AVENUE EST, CHARLESBOURG QC , Canada |
| A. LAROSE | 284 PLACE DES GREBES, CHARNY QC G6W 6B9, Canada |
| A. SIMARD | 30 BOUL. HAMEL, QUEBEC QC , Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1980-10-24 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1980-10-23 | 1980-10-24 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1984-05-10 | current | 790 St. Jean Baptiste, Suite 114, Les Saules, QC G2E 5K2 |
| Name | 1984-05-10 | current | GUIDE DES ECONOMIES C.I.R.C. LTEE |
| Name | 1980-10-24 | 1984-05-10 | GUIDE DES ECONOMIES A.D. LTEE |
| Status | 1995-08-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1983-06-03 | 1995-08-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1980-10-24 | 1983-06-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1995-08-10 | Dissolution | |
| 1980-10-24 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 790 ST. JEAN BAPTISTE |
| City | LES SAULES |
| Province | QC |
| Postal Code | G2E 5K2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2691914 Canada Inc. | 1405 St-jean Baptiste, Suite 120, Quebec, QC G2E 5K2 | 1991-02-20 |
| 152889 Canada Inc. | 1405 Ave. St-jean-baptiste, Bureau 124, Quebec, QC G2E 5K2 | 1986-11-28 |
| Buandrex Inc. | 790 Ave. St-jean-baptiste, Suite 120, Ancienne-lorette, QC G2E 5K2 | 1981-11-16 |
| Les Entreprises De Transport Pouliot Inc. | 1405 Ave.st-jean-baptiste, Suite 120, Quebec, QC G2E 5K2 | 1981-06-12 |
| Les Distributions Techniques Du Quebec Ltee | 790 St-jean Baptiste, Suite 114, Les Saules, QC G2E 5K2 | 1980-07-10 |
| 2691931 Canada Inc. | 1405 St-jean Baptiste, Suite 120, Quebec, QC G2E 5K2 | 1991-02-20 |
| 2693241 Canada Inc. | 1405 St-jean Baptiste, Suite 120, Quebec, QC G2E 5K2 | 1991-02-25 |
| 2961776 Canada Inc. | 1405 St-jean Baptiste, Suite 120, Quebec, QC G2E 5K2 | 1993-10-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Trans Express Road Inc. | 8100 Rue St-jean Baptiste, Ancienne Lorette, QC G2E 0B6 | 2012-09-18 |
| Baribeau Entrepreneur GÉnÉral LtÉe | 5321, Boulevard Chauvreau Ouest, Quebec, QC G2E 1A1 | 2010-04-15 |
| Defipro Technologies Inc. | 4296 Boulevard Chauveau, Sainte-foy, QC G2E 1A1 | 1997-10-31 |
| Essor StratГ©gies Inc. | 1201, Rue Marcel, QuГ©bec, QC G2E 1B5 | 2008-02-21 |
| 6457878 Canada Inc. | 1201 Marcel, Sainte-foy, QC G2E 1B5 | 2005-10-04 |
| Transport Gilles Beaumont Inc. | 1412 Rue Frenette, Sainte-foy, QC G2E 1B7 | 2000-06-12 |
| Tel-air Electronique Inc. | 1466 Frenette, Quebec, QC G2E 1B7 | 1984-02-16 |
| 3676595 Canada Inc. | 1462 St-gÉdÉon, Ancienne-lorette, QC G2E 1C6 | 1999-12-01 |
| Golden Aces Videos Corp. | 1284 Villa Des Bois, Ancienne-lorette, QC G2E 1H1 | 2002-09-04 |
| 12419491 Canada Inc. | 1398 Rue Saint Alphonse, L'ancienne-lorette, QC G2E 1J7 | 2020-10-15 |
| Find all corporations in postal code G2E | ||
| Name | Address |
|---|---|
| G. PAYANT | 64 61IEME RUE, CHARNY QC G6W 6J8, Canada |
| C. MOISAN | 7155 10IEME AVENUE EST, CHARLESBOURG QC , Canada |
| A. LAROSE | 284 PLACE DES GREBES, CHARNY QC G6W 6B9, Canada |
| A. SIMARD | 30 BOUL. HAMEL, QUEBEC QC , Canada |
| City | LES SAULES |
| Post Code | G2E5K2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Guide Au-vi Guide Ltee | 3746 Cote Des Neiges, Montreal, QC | 1971-03-26 |
| Metropolitan Pocket Guide Ltd. | 3865 R Lacombe, Montreal, QC | 1973-03-19 |
| Consumers Beware Guide Ltd. | 363 St-francois Xavier, Suite 210, Montreal, QC | 1978-11-23 |
| Guide Des Restaurants International Ltee | 265 Prevert, Beloeil, QC J3G 2C9 | 1978-09-18 |
| La Societe D'exportation De La Revalorisation Des Techniques En Economies D'energie Int. Ltee. | 407 Boul St-laurent, Suite 900, Montreal, QC H2Y 2Y5 | 1988-08-16 |
| Guide Canadien De L'art | 100 Rue De Gaspe, Bureau 612, Ile Des Soeurs, QC H3E 1E5 | 1994-04-25 |
| Le Guide Kascher Canadien Inc. | 5719 Whitehorne, Cote St. Luc, QC H4W 1Y8 | 1988-05-12 |
| Guide De La CommunautÉ Libanaise Inc. | 9580 De L'acadie, Bureau 200, MontrÉal, QC H4N 1L8 | 2004-12-22 |
| RГ©seau De La Mode Guide Inc. | 41 82nd Avenue, Chomedey, Laval, QC H7V 3M6 | 1996-02-19 |
| Guide D'or Inc. | 5253 Park Ave., Suite 610, Montreal, QC | 1981-03-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on GUIDE DES ECONOMIES C.I.R.C. LTEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.