10223662 CANADA INC. (Corporation# 10223662) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 5, 2017.
| Corporation ID | 10223662 |
| Business Number | 715080529 |
| Corporation Name | 10223662 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
2435 Holly Lane Ottawa ON K1V 7P2 |
| Incorporation Date | 2017-05-05 |
| Dissolution Date | 2020-03-07 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Tony Snippe | 2435 Holly Lane, Ottawa ON K1V 7P2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-05-05 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-05-05 | current | 2435 Holly Lane, Ottawa, ON K1V 7P2 |
| Name | 2017-05-05 | current | 10223662 CANADA INC. |
| Status | 2020-03-07 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2019-10-09 | 2020-03-07 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2017-05-05 | 2019-10-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-03-07 | Dissolution | Section: 212 |
| 2017-05-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10168696 Canada Inc. | 2435 Holly Lane, Ottawa, ON K1V 7P2 | 2017-03-30 |
| 10223638 Canada Inc. | 2435 Holly Lane, Ottawa, ON K1V 7P2 | 2017-05-05 |
| 10678813 Canada Inc. | 2435 Holly Lane, Mediamall Unit, Ottawa, ON K1V 7P2 | 2018-03-13 |
| Sam'mitch Inc. | 2435 Holly Lane, Ottawa, ON K1V 7P2 | 2019-04-02 |
| 12020424 Canada Inc. | 2435 Holly Lane, Suite 101, Ottawa, ON K1V 7P2 | 2020-04-24 |
| 12468671 Canada Corp. | 2435 Holly Lane, Suite 100, Ottawa, ON K1V 7P2 | 2020-11-03 |
| Jeeman Productions Inc. | 2435 Holly Lane, Numetrica Unit, Ottawa, ON K1V 7P2 | 2020-11-16 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Community for The Horn of Africa. | 2417 Holly Lane, Unit 210c, Ottawa, ON K1V 7P2 | 2018-06-27 |
| Francophone Immigrants Alliance of Canada | 2415 Holly Lane Suite 200g, Ottawa, ON K1V 7P2 | 2017-12-26 |
| 10328618 Canada Ltd. | 201a-2415 Holly Ln, Ottawa, ON K1V 7P2 | 2017-08-01 |
| 9864563 Canada Inc. | 2415 Holly Lane, Suite 200b, Ottawa, ON K1V 7P2 | 2016-08-10 |
| Malika Home Care Services Inc. | 2415 Holly Line, Unit 201b, Ottawa, ON K1V 7P2 | 2015-03-05 |
| Somali-ethiopian Social & Economic Development Association | 2451 Hollyline, Unit 201-b, Ottawa, ON K1V 7P2 | 2015-02-18 |
| Amalow Business Services Inc. | 201a-2415 Holly Lane, Ottawa, ON K1V 7P2 | 2014-08-01 |
| El Mouna Import Export Inc. | 2415 Holly Lane Unit 201-b, Ottawa, ON K1V 7P2 | 2014-07-05 |
| Community Addictions Peer Support Association of Ottawa | 2435 Holly Lane, Unit #100, Ottawa, ON K1V 7P2 | 2013-07-05 |
| The It Department Corp. | 2379 Holly Lane, Suite 210, Ottawa, ON K1V 7P2 | 2012-06-29 |
| Find all corporations in postal code K1V 7P2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Tony Snippe | 2435 Holly Lane, Ottawa ON K1V 7P2, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1V 7P2 |
Please comment or provide details below to improve the information on 10223662 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.