MITURF.ORG (Corporation# 10223620) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 5, 2017.
| Corporation ID | 10223620 |
| Business Number | 715071122 |
| Corporation Name | MITURF.ORG |
| Registered Office Address |
32 Bridley Drive Scarborough ON M1V 1A9 |
| Incorporation Date | 2017-05-05 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Andres Pareja | 32 Bridley Drive, Scarborough ON M1V 1A9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-05-05 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2017-05-05 | current | 32 Bridley Drive, Scarborough, ON M1V 1A9 |
| Name | 2017-05-05 | current | MITURF.ORG |
| Status | 2017-05-05 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-05-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-01-31 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-01-31 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-01-31 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | 32 Bridley Drive |
| City | Scarborough |
| Province | ON |
| Postal Code | M1V 1A9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Thriller Innovations Incorporated | 32 Bridley Drive, Scarborough, ON M1V 1A9 | 2011-01-31 |
| Miturf Inc. | 32 Bridley Drive, Toronto, ON M1V 1A9 | 2014-09-02 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Foodie Touch Incorporated | 22 Bridley Drive, Toronto, ON M1V 1A9 | 2020-01-02 |
| 8370320 Canada Inc. | 18 Bridley Drive, Toronto, ON M1V 1A9 | 2013-11-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8243646 Canada Incorporated | 96 State Crown Blvd, Scarborough, ON M1V 0A2 | 2012-07-05 |
| 8051585 Canada Ltd. | 385 Silber Star Blvd, Scarborough, ON M1V 0A3 | 2011-12-12 |
| Atakes Montessori School Inc. | 23 Canongate Trail, Scarborough, ON M1V 0A3 | 2008-04-08 |
| 9779973 Canada Ltd. | 58 Tom Wells Cres, Scarborough, ON M1V 0A4 | 2016-06-03 |
| William & Melek Consulting Ltd. | 26 Tom Wells Cres, Toronto, ON M1V 0A4 | 2015-06-03 |
| 8504130 Canada Inc. | 66 Tom Wells Cres, Toronto, ON M1V 0A4 | 2013-04-24 |
| 7893221 Canada Inc. | 6 Tom Wells Crescent, Toronto, ON M1V 0A4 | 2011-06-15 |
| Emain Digit Canada Inc. | 12 Tom Wells Crescent, Toronto, ON M1V 0A4 | 2011-01-03 |
| Eversmart Pet Nutrition Inc. | 62 Tom Wells Cres, Scarborough, ON M1V 0A4 | 2010-07-13 |
| 10217514 Canada Ltd. | 58 Tom Wells Cres, Scarborough, ON M1V 0A4 | 2017-05-02 |
| Find all corporations in postal code M1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Andres Pareja | 32 Bridley Drive, Scarborough ON M1V 1A9, Canada |
| City | Scarborough |
| Post Code | M1V 1A9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Miturf Inc. | 32 Bridley Drive, Toronto, ON M1V 1A9 | 2014-09-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on MITURF.ORG.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.