Arlinks - Accounting and Tax Services Inc. (Corporation# 10223344) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 5, 2017.
| Corporation ID | 10223344 |
| Business Number | 714808128 |
| Corporation Name | Arlinks - Accounting and Tax Services Inc. |
| Registered Office Address |
914- 275 Shuter Street Toronto ON M5A 1W4 |
| Incorporation Date | 2017-05-05 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ATIQUR RAHMAN | 914-275 SHUTER STREET, TORONTO ON M5A 1W4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-05-05 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-05-05 | current | 914- 275 Shuter Street, Toronto, ON M5A 1W4 |
| Name | 2017-05-05 | current | Arlinks - Accounting and Tax Services Inc. |
| Status | 2017-05-05 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-05-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9599037 Canada Inc. | 518 - 275 Shuter Street, Toronto, ON M5A 1W4 | 2016-02-11 |
| Obed Transport Inc. | 920- 275 Shuter St., Toronto, ON M5A 1W4 | 2016-01-06 |
| 9214828 Canada Ltd. | 1617-275 Shuter Street, Toronto, ON M5A 1W4 | 2015-03-10 |
| 8496463 Canada Inc. | 275 Shuter St Unit #822, Toronto, ON M5A 1W4 | 2013-04-16 |
| 8418896 Canada Inc. | 275 Shuter St. Apt. 408, Toronto, ON M5A 1W4 | 2013-01-29 |
| Infotechram Incorporated | 275 Shuter St, Apt 1216, Toronto, ON M5A 1W4 | 2012-10-29 |
| 6157131 Canada Ltd. | 807-275 Shuter St, Toronto, ON M5A 1W4 | 2003-11-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12069946 Canada Inc. | 807-1 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A1 | 2020-05-19 |
| Reclaim Yourself Inc. | 1 Oak Street, Apt. #307, Toronto, ON M5A 0A1 | 2019-08-02 |
| Giftora Inc. | 1 Oak Street, Suite 509, Toronto, ON M5A 0A1 | 2019-01-23 |
| 9917136 Canada Inc. | 509-1 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A1 | 2016-09-22 |
| Bangladesh Awami League of Canada | 302-1 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A1 | 1992-03-12 |
| G.i.c. Travel Inc. | 183 Wellington Street West, Suite 3403, Toronto, ON M5A 0A1 | 1980-09-17 |
| Ryket Incorporated | 35 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A2 | 2015-01-30 |
| 6284922 Canada Inc. | 9 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A2 | 2004-09-14 |
| Splash Bros Ecommerce Group Inc. | 59 Oak Street, Toronto, ON M5A 0A7 | 2020-12-05 |
| 10643289 Canada Inc. | 57 Oak St., Toronto, ON M5A 0A7 | 2018-02-21 |
| Find all corporations in postal code M5A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ATIQUR RAHMAN | 914-275 SHUTER STREET, TORONTO ON M5A 1W4, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5A 1W4 |
| Category | accounting |
| Category + City | accounting + Toronto |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jpt Accounting Services Inc. | 2220 16a Street Sw, Unit 401, Calgary, AB T2T 4K2 | |
| Services Comptables Gerhard Schmid Accounting Services Inc. | 478 Route 138, Godmanchester, QC J0S 1C0 | 1995-11-29 |
| Dme Accounting Services Inc. | 5310 Canotek Road, Suite 6, Ottawa, ON K1J 9N5 | 2001-12-20 |
| Les Services De VÉrification Et ComptabilitÉ Dvm Inc. | 2 Place Dubonnet, Kirkland, QC H9H 5J7 | 2006-12-22 |
| Ktkt Care Services Inc. | C/o Svs Accounting Services, 10c-1193a, Brimley Road, Scarborough, ON M1P 3G5 | 2019-10-08 |
| R.c. Services De Comptabilite Inc. | 5857 Park Avenue, Montreal, QC H2V 4H4 | 1978-01-26 |
| Fix-it Accounting Services Inc. | 29 Pinellas Drive, Brampton, ON L6Z 3C1 | 2017-10-04 |
| Les Services De Comptabilite G.t.c. Ltee | 17170, Ch. Ste Marie, Kirkland, QC H9J 2K9 | 1981-09-01 |
| Services Comptables D. Rak LtÉe | 284 Bloor Street West, Suite 1002, Toronto, ON M5S 3B8 | 2006-12-22 |
| Gmh Services De ComptabilitГ© Inc. | 312 Rte Principale, Wentworth Nord, QC J0T 1Y0 | 2016-02-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on Arlinks - Accounting and Tax Services Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.