10223263 CANADA INC. (Corporation# 10223263) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 5, 2017.
| Corporation ID | 10223263 |
| Business Number | 716220694 |
| Corporation Name | 10223263 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
8-17 Worthington Avenue Suite 417 Brampton ON L7A 2Y7 |
| Incorporation Date | 2017-05-05 |
| Dissolution Date | 2020-03-07 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Volney Ellis | 2 County Court Boulevard, Suite 400, Brampton ON L6W 3W8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-05-05 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-12-04 | current | 8-17 Worthington Avenue, Suite 417, Brampton, ON L7A 2Y7 |
| Address | 2017-05-05 | current | 2 County Court Boulevard, Suite 400, Brampton, ON L6W 3W8 |
| Address | 2017-05-05 | 2020-12-04 | 2 County Court Boulevard, Suite 400, Brampton, ON L6W 3W8 |
| Name | 2020-12-04 | current | 10223263 CANADA INC. |
| Name | 2017-05-05 | current | Vacation Rewards Real Estate Brokerage Inc. |
| Name | 2017-05-05 | 2020-12-04 | Vacation Rewards Real Estate Brokerage Inc. |
| Status | 2020-11-25 | current | Active / Actif |
| Status | 2020-03-07 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2020-03-07 | 2020-11-25 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2019-10-09 | 2020-03-07 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2017-05-05 | 2019-10-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-12-04 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 178 |
| 2020-11-25 | Revival / Reconstitution | |
| 2020-03-07 | Dissolution | Section: 212 |
| 2017-05-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-05-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2020-05-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Something Cute Corp. | 8-17 Worthington Avenue, Suite 101, Brampton, ON L7A 2Y7 | 2018-10-04 |
| Hijab Element Inc. | 8-17 Worthington Avenue, Suite #105, Brampton, ON L7A 2Y7 | 2018-11-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dream Steam Team Limited | 8-17 Worthington Avenue Suite 510, Brampton, ON L7A 2Y7 | 2020-08-13 |
| Kolossus Group Inc. | 8 - 17 Worthington Avenue, Suite 410, Brampton, ON L7A 2Y7 | 2020-06-30 |
| Ispat Forge Inc. | 8-17 Worthington Avenue, Suite # 404, Brampton, ON L7A 2Y7 | 2020-06-19 |
| Rofl Inc. | 8-17 Worthington Avenue, Suite 402, Brampton, ON L7A 2Y7 | 2019-09-05 |
| Apple Meadows Premium Beef Limited | 17 Worthington Avenue, Suite 414, Brampton, ON L7A 2Y7 | 2018-01-10 |
| Jhosen Event Management Group Inc. | 19 Mccrimmon Drive, Brampton, ON L7A 2Y7 | 2003-03-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8424373 Canada Inc. | 47 Accent Cir, Brampton, ON L7A 0A3 | 2013-02-04 |
| City Sign and Lighting Ltd. | 54 Lathbury Street, Brampton, ON L7A 0A5 | 2018-03-27 |
| 11811584 Canada Inc. | 2214 Wanless Drive, Brampton, ON L7A 0A6 | 2019-12-27 |
| Studio By Kc Corp. | 9 Smallwood Road, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-09-08 |
| 12136449 Canada Inc. | 257 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-06-17 |
| 11474537 Canada Inc. | 6 Sweetviolet Ct, Brampton, ON L7A 0A7 | 2019-06-19 |
| 10281034 Canada Corp. | 169 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2017-06-15 |
| Quick Workforce Recruiters Inc. | 258 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-01-30 |
| 12102838 Canada Inc. | 263 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-06-03 |
| 12524830 Canada Inc. | 263 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-11-26 |
| Find all corporations in postal code L7A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Volney Ellis | 2 County Court Boulevard, Suite 400, Brampton ON L6W 3W8, Canada |
| City | Brampton |
| Post Code | L7A 2Y7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 10223263 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.