Aden Resources Ltd. (Corporation# 10223212) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 5, 2017.
| Corporation ID | 10223212 |
| Business Number | 715698890 |
| Corporation Name | Aden Resources Ltd. |
| Registered Office Address |
1034-55 Stewart Street Toronto ON M5V 2V1 |
| Incorporation Date | 2017-05-05 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Imran Tyab | 1034-55 Stewart Street, Toronto ON M5V 2V1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-05-05 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-05-05 | current | 1034-55 Stewart Street, Toronto, ON M5V 2V1 |
| Name | 2017-05-05 | current | Aden Resources Ltd. |
| Status | 2017-05-05 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-05-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-05-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Spruce Hill Capital Corp. | 413 - 55 Stewart Street, Toronto, ON M5V 2V1 | 2020-06-23 |
| Azia Boutique Inc. | 426-55 Stewart Street, Toronto, ON M5V 2V1 | 2020-06-12 |
| 11846213 Canada Inc. | 824-55 Stewart Street, Toronto, ON M5V 2V1 | 2020-01-15 |
| Sujiko Enterprises Ltd. | 827-55 Stewart Street, Toronto, ON M5V 2V1 | 2019-02-26 |
| 10680702 Canada Inc. | 404-55 Stewart Street, Toronto, ON M5V 2V1 | 2018-03-13 |
| 10246557 Canada Inc. | 55 Stewart Street Unit 923, Toronto, ON M5V 2V1 | 2017-05-23 |
| Vasset Holdings Limited | 55 Stewart Street, Suite 607, Toronto, ON M5V 2V1 | 2016-05-18 |
| March Essential Foods Inc. | 312-55 Stewart St, Toronto., ON M5V 2V1 | 2015-09-03 |
| 9392840 Canada Ltd. | 436-55 Stewart Street, Toronto, ON M5V 2V1 | 2015-07-31 |
| Canadian Fashion Fund Inc. | 55 Stewart Street; Unit 424, Toronto, ON M5V 2V1 | 2014-04-17 |
| Find all corporations in postal code M5V 2V1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Imran Tyab | 1034-55 Stewart Street, Toronto ON M5V 2V1, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5V 2V1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Aden Personnel Ltd. | 2329 Princess Place, Halifax, NS | 1980-10-24 |
| Ethan & Aden Holdings Ltd. | 540 Beauharnois, Suite 100, Montreal, QC H2N 1L2 | 2013-04-18 |
| Les Resources Humaine Oka Ltee | 2075 University Ave., Montreal, QC H3A 2L1 | 1979-02-05 |
| Les Resources Icg Ltee | 1945 Hamilton Street, Suite 1500, Regina, SK S4P 3C4 | |
| Rok Resources Inc. | 1500 - 1881 Scarth Street, Regina, SK S4P 4K9 | |
| Child Care Human Resources Sector Council | 323 Chapel St, 3rd Floor, Ottawa, ON K1N 7Z2 | 2003-11-16 |
| Reliance Resources Group Canada, Inc. | 40 King Street West, Suite 3100, Toronto, ON M5H 3Y2 | |
| Les Resources Icg Ltee | 355 Fourth Avenue South West, Suite 700 3 Calgary Place, Calgary, AB | 1981-05-08 |
| Profile Health Resources Inc. | 3343-n Boul. Des Sources, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 1Z8 | 2006-08-11 |
| Cominca Resources Limited | 900-251 Laurier Avenue West, Ottawa, ON K1P 5J6 | 2011-12-12 |
Please comment or provide details below to improve the information on Aden Resources Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.