10223107 Canada Inc. (Corporation# 10223107) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 5, 2017.
| Corporation ID | 10223107 |
| Business Number | 716227699 |
| Corporation Name | 10223107 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
60, Rue Du MusГ©e Gatineau QC J8V 0B2 |
| Incorporation Date | 2017-05-05 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Mathieu Chénier | 60, rue du Musée, Gatineau QC J8V 0B2, Canada |
| Frédéric Dufresne | 266 Avro Circle, Ottawa ON K1K 3X8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-05-05 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-11-03 | current | 60, Rue Du MusГ©e, Gatineau, QC J8V 0B2 |
| Address | 2020-07-08 | current | 266 Avro Circile, Ottawa, ON K1K 3X8 |
| Address | 2020-07-08 | 2020-11-03 | 266 Avro Circile, Ottawa, ON K1K 3X8 |
| Address | 2017-05-05 | 2020-07-08 | 202, Guigues Avenue, Ottawa, ON K1N 5J2 |
| Name | 2017-05-05 | current | 10223107 Canada Inc. |
| Status | 2017-05-05 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-11-03 | Amendment / Modification |
RO Changed. Section: 178 |
| 2017-05-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-12-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-04-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-04-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mathieu ChГ©nier Courtier Immobilier Inc. | 60, Rue Du MusГ©e, Gatineau, QC J8V 0B2 | 2016-07-29 |
| Investissements Mathieu ChГ©nier Inc. | 60, Rue Du MusГ©e, Gatineau, QC J8V 0B2 | 2016-05-02 |
| Les Immeubles Mathieu Inc. | 60, Rue Du MusГ©e, Gatineau, QC J8V 0B2 | 2018-06-26 |
| 11983059 Canada Inc. | 60, Rue Du MusГ©e, Gatineau, QC J8V 0B2 | 2020-03-30 |
| Gestion ImmobiliГЁre Pwmc Inc. | 60, Rue Du MusГ©e, Gatineau, QC J8V 0B2 | 2020-05-20 |
| Groupe M. ChГ©nier Inc. | 60, Rue Du MusГ©e, Gatineau, QC J8V 0B2 | 2020-11-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11592564 Canada Inc. | 40 Du Musee, Gatineau, QC J8V 0B2 | 2019-08-27 |
| Goalie Prospect Inc. | 76 Du MusГ©e, Gatineau, QC J8V 0B2 | 2016-10-14 |
| L'ile D'or LtÉe | 23 Rue Du Musee, Gatineau, QC J8V 0B2 | 2015-01-22 |
| 7958480 Canada Inc. | 19 Rue Du MusÉe, Gatineau, QC J8V 0B2 | 2011-09-01 |
| Cube4d Inc. | 88 Du Musee, Gatineau, QC J8V 0B2 | 2007-12-06 |
| FidÉlice Inc. | 73 Rue Du MusÉe, Gatineau, QC J8V 0B2 | 1992-01-17 |
| Name | Address |
|---|---|
| Mathieu Chénier | 60, rue du Musée, Gatineau QC J8V 0B2, Canada |
| Frédéric Dufresne | 266 Avro Circle, Ottawa ON K1K 3X8, Canada |
| City | Gatineau |
| Post Code | J8V 0B2 |
Please comment or provide details below to improve the information on 10223107 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.