KUSH DIET INC. (Corporation# 10223093) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 5, 2017.
| Corporation ID | 10223093 |
| Business Number | 715225520 |
| Corporation Name | KUSH DIET INC. |
| Registered Office Address |
9-11 Niagara Street Toronto ON M5V 3N9 |
| Incorporation Date | 2017-05-05 |
| Dissolution Date | 2020-03-07 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOSHUA SINGAL | 9-11 NIAGARA STREET, TORONTO ON M5V 3N9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-05-05 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-05-05 | current | 9-11 Niagara Street, Toronto, ON M5V 3N9 |
| Name | 2017-05-05 | current | KUSH DIET INC. |
| Status | 2020-03-07 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2019-10-09 | 2020-03-07 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2017-05-05 | 2019-10-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-03-07 | Dissolution | Section: 212 |
| 2017-05-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Camp Fuel Inc. | 11 Niagara Street, Unit 12, Toronto, ON M5V 3N9 | 2017-10-31 |
| Vaultic Capital Inc. | 23-11 Niagara Street, Toronto, ON M5V 3N9 | 2017-05-24 |
| Rockstar Party Tours Incorporated | 11 Niagara Street, Toronto, ON M5V 3N9 | 2010-06-18 |
| 8607966 Canada Corp. | 11 Niagara Street, Townhouse 13, Toronto, ON M5V 3N9 | 2013-08-14 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vyolette Bee Inc. | 27 Bathurst Street, Toronto, ON M5V 0A1 | 2020-03-31 |
| Top Notch Studios Inc. | 3704-183 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 0A1 | 2019-03-07 |
| Skiin Inc. | 183 Wellington Street West, Suite 2903, Toronto, ON M5V 0A1 | 2017-11-13 |
| Together Family Foundation | 2504-183 Wellington St W, Toronto, ON M5V 0A1 | 2016-01-27 |
| Distribbeauty Inc. | 183 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 0A1 | 2015-03-09 |
| Topzero Trade Inc. | 183, Wellington West, Suite 4702, Toronto, ON M5V 0A1 | 2015-01-27 |
| Diamond Back Fashion Inc. | 183 Wellington St West, Suite 4201, Toronto, ON M5V 0A1 | 2014-02-27 |
| 8798494 Canada Corp. | 2504-183 Wellington St W., Toronto, ON M5V 0A1 | 2014-02-23 |
| Jeffrey Fisher Home Inc. | 183 Wellington Street West, Suite 2606, Toronto, ON M5V 0A1 | 1999-12-29 |
| Evig Foundation | 183 Wellington St. W., Suite 4005, Toronto, ON M5V 0A1 | 1991-10-30 |
| Find all corporations in postal code M5V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOSHUA SINGAL | 9-11 NIAGARA STREET, TORONTO ON M5V 3N9, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5V 3N9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Diet Diet Inc. | 1176 Saint Moritz Court, Ottawa, ON K1C 2B3 | 2018-11-26 |
| Keep In Kush Inc. | 394 1re Avenue Verdun, MontrГ©al, QC H4G 2V5 | 2020-05-01 |
| Lady Kush Inc. | 36 Dominy Drive, Ajax, ON L1T 3H6 | 2018-07-29 |
| Luv-kush Holdings Inc. | 37 Gainsborough Road, Brampton, ON L6S 1X2 | 2020-05-28 |
| Keep In Kush Inc. | 383 Rue Notre-dame Ouest, MontrГ©al, QC H2Y 1T9 | 2020-04-14 |
| Fire Kush Ltd. | 6430 Riverside Street, Abbotsford, BC V4X 1T9 | 2020-12-04 |
| Kush Connoisseur Club Inc. | 14 Patricia Court, Brampton, ON L6Y 3M7 | 2016-07-18 |
| Kush Concepts Limited | 304-235 Sherway Gardens Rd, Toronto, ON M9C 0A2 | 2016-11-10 |
| Khush Kush Corp. | 13158 104th Ave, Surrey, BC V3T 1T7 | 2020-05-22 |
| Kush-in Cannabis Corporation | 66 Edgeridge Green Nw, Calgary, AB T3A 6B1 | 2020-05-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on KUSH DIET INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.