Iron Ghost Archery Ltd. (Corporation# 10222739) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 4, 2017.
| Corporation ID | 10222739 |
| Business Number | 715232328 |
| Corporation Name | Iron Ghost Archery Ltd. |
| Registered Office Address |
7824 7 Street Southwest Calgary AB T2V 1G3 |
| Incorporation Date | 2017-05-04 |
| Dissolution Date | 2020-03-07 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Geoffrey Kirk Creelman | 169 Ridgeview Road, Haliburton ON K0M 1S0, Canada |
| Maxwell Creelman | 7824 7 Street Southwest, Calgary AB T2V 1G3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-05-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-05-04 | current | 7824 7 Street Southwest, Calgary, AB T2V 1G3 |
| Name | 2017-05-04 | current | Iron Ghost Archery Ltd. |
| Status | 2020-03-07 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2019-10-09 | 2020-03-07 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2017-05-04 | 2019-10-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-03-07 | Dissolution | Section: 212 |
| 2017-05-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9810137 Canada Ltd. | 7824 7th St. Sw, Calgary, AB T2V 1G3 | 2016-06-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gp Momentum Construction Ltd. | 422 51 Ave Sw, Calgary, AB T2V 0A1 | 2014-06-04 |
| Like Music Entertainment Inc. | 422 51 Ave S.w, Calgary, AB T2V 0A1 | 2014-05-28 |
| Perez&dolloso General Contracts Inc. | 422 51 Ave Sw, Calgary, AB T2V 0A1 | 2014-10-17 |
| Peachtree Project Ventures Ltd. | 421 - 51st Ave Sw, Calgary, AB T2V 0A2 | 2007-03-21 |
| Yesmena | 614 52 Ave Sw, Calgary, AB T2V 0B4 | 2012-04-30 |
| Magic-4gk, Ltd. | 509 53rd Ave Sw, Calgary, AB T2V 0C1 | 2016-07-18 |
| Rocky Mountain Explorer Corp. | 623 53 Ave Sw, Calgary, AB T2V 0C2 | 2015-12-16 |
| P.s.i. Progressive Systems Inc. | 701-53rd Ave Sw, Calgary, AB T2V 0C4 | 2000-05-26 |
| 7562519 Canada Inc. | 428, 54th Ave. Sw., Calgary, AB T2V 0C5 | 2010-05-27 |
| 11845756 Canada Inc. | 409-54th Ave Sw, Calgary, AB T2V 0C6 | 2020-01-15 |
| Find all corporations in postal code T2V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Geoffrey Kirk Creelman | 169 Ridgeview Road, Haliburton ON K0M 1S0, Canada |
| Maxwell Creelman | 7824 7 Street Southwest, Calgary AB T2V 1G3, Canada |
| City | Calgary |
| Post Code | T2V 1G3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ghost Light Productions Corporation - | 4005 Bayview Avenue, # 111, North York, ON M2M 3Z9 | 2005-01-18 |
| Iron Hill Investments Inc. | 1155 Boul Rene-levesque Ouest, Bur. 3900, Montreal, QC H3B 3V2 | 1989-01-17 |
| Iron Hill Investments Inc. | 1155 Boul Rene Levesque Oeust, 40 Ieme Etage, Montreal, QC H3B 3V2 | |
| Iron Hill Investments Inc. | 1155 Rene-levesque Blvd. West, 40th Floor, Montreal, QC H3B 3V2 | |
| La Compagnie De Construction Iron Arm, Ltee | P.o.box 1060, Deer Lake, NL A0K 2E0 | 1966-11-01 |
| Iron Traders Incorporated | 10060 Jasper Ave. Tower 1 Suite 2020, Edmonton, AB T5J 3R8 | 2016-08-08 |
| Les Investissements Iron Hill Inc. | 163 Chemin Cooledge, Mansonville, QC J0E 1X0 | |
| Archery 2 You Ltd. | 280 Waverly St. S., Oshawa, ON L1J 5V6 | 2014-06-17 |
| Les Г©vГ©nements Iron Open Mind | 21 Antoine Favreau, Boucherville, QC J4B 4N3 | 2015-02-28 |
| Empire Iron Works Ltd. | 30th Floor, 360 Main Street, Winnipeg, MB R3C 4G1 |
Please comment or provide details below to improve the information on Iron Ghost Archery Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.