10222542 CANADA INC. (Corporation# 10222542) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 4, 2017.
| Corporation ID | 10222542 |
| Business Number | 716351093 |
| Corporation Name | 10222542 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
928 Focal Mississauga ON L5V 1M8 |
| Incorporation Date | 2017-05-04 |
| Dissolution Date | 2020-03-07 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Sufian Hamid | 50 Bruyeres Mews unit 1206, Toronto ON M5V 0G8, Canada |
| Salman Habib | 928, focal, Mississauga ON L5V 1M8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-05-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-05-04 | current | 928, Focal, Mississauga, ON L5V 1M8 |
| Name | 2017-05-04 | current | 10222542 CANADA INC. |
| Status | 2020-03-07 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2019-10-09 | 2020-03-07 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2017-05-04 | 2019-10-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-03-07 | Dissolution | Section: 212 |
| 2017-05-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 928 |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5V 1M8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9723455 Canada Inc. | 928, Silversmith St, London, ON N6H 5T5 | 2016-04-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| J & H Imports Limited | 928 Focal, Mississauga, ON L5V 1M8 | 2020-10-15 |
| Human Equity Group Inc. | 928 Focal Rd, Mississauga, ON L5V 1M8 | 2014-12-04 |
| Taam-ul-miskin - Help The Poor - Canada | 928 Focal Road, Mississauga, ON L5V 1M8 | 2012-04-20 |
| 8085722 Canada Inc. | 920 Focal Road, Mississauga, ON L5V 1M8 | 2012-01-20 |
| Marzuq Solution Limited | 913 Focal Road, Mississauga, ON L5V 1M8 | 2006-05-01 |
| St-abanoub Commerce Inc. | 932 Focal Road, Mississauga, ON L5V 1M8 | 1991-11-08 |
| 8468125 Canada Inc. | 928 Focal Road, Mississauga, ON L5V 1M8 | 2013-03-21 |
| 9186166 Canada Corporation | 928 Focal Road, Mississauga, ON L5V 1M8 | 2015-02-12 |
| Manly Origins Inc. | 928 Focal Road, Mississauga, ON L5V 1M8 | 2016-01-15 |
| 12424797 Canada Inc. | 928 Focal Road, Mississauga, ON L5V 1M8 | 2020-10-18 |
| Find all corporations in postal code L5V 1M8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Sufian Hamid | 50 Bruyeres Mews unit 1206, Toronto ON M5V 0G8, Canada |
| Salman Habib | 928, focal, Mississauga ON L5V 1M8, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L5V 1M8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 10222542 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.