10222526 CANADA INC. (Corporation# 10222526) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 4, 2017.
| Corporation ID | 10222526 |
| Business Number | 716351291 |
| Corporation Name | 10222526 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
16 Colbeck Cres Alliston ON L9R 1B7 |
| Incorporation Date | 2017-05-04 |
| Dissolution Date | 2020-10-05 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| David Francissen | 48 Willoughby way, Alliston ON L9R 0M7, Canada |
| JEROME MILLAN | 74 WESTOWANIS DR, ETOBICOKE ON M9W 0C2, Canada |
| TARAMATEE GANESH | 74 WESTOWANIS DR, ETOBICOKE ON M9W 0C2, Canada |
| SHARDA GANESH | 48 WILLOUGHBY WAY, ALLISTON ON L9R 0M7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-05-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-07-08 | current | 16 Colbeck Cres, Alliston, ON L9R 1B7 |
| Address | 2017-05-04 | 2018-07-08 | 48 Willoughby Way, Alliston, ON L9R 0M7 |
| Name | 2017-05-04 | current | 10222526 CANADA INC. |
| Status | 2020-10-05 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2017-05-04 | current | Active / Actif |
| Status | 2017-05-04 | 2020-10-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-10-05 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2017-05-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-06-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-06-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Things Connected Inc. | 5 Colbeck Crescent, Alliston, ON L9R 1B7 | 2016-09-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10323594 Canada Corp. | 5096 Boyne Street, New Tecumseth, ON L9R 0A1 | 2017-07-15 |
| Elegant Home Improvement Inc. | 49 Buchanan Drive, New Tecumseth, ON L9R 0A2 | 2018-12-02 |
| 12153513 Canada Inc. | 49 Buchanan Drive, Alliston, ON L9R 0A2 | 2020-06-24 |
| Jsz Consulting Services Inc. | 147 Buchanan Drive, Alliston, ON L9R 0A4 | 2020-03-10 |
| 10645630 Canada Inc. | 153 Buchanan Dr, Alliston, ON L9R 0A4 | 2018-02-22 |
| Onteriors Inc. | 31 Milne Street, New Tecumseth, ON L9R 0A6 | 2019-07-21 |
| 11609360 Canada Corp. | 110 Knight Street, New Tecumseth, ON L9R 0A8 | 2019-09-06 |
| Bidonit Inc. | Mcmulkin Street, Alliston, ON L9R 0A9 | 2014-01-20 |
| Java Waffle Inc. | 6 John W Taylor Ave., Alliston, ON L9R 0B3 | 2012-10-09 |
| Rsg Supplies Inc. | 69 Callander Crescent, Alliston, ON L9R 0B4 | 2020-09-02 |
| Find all corporations in postal code L9R | ||
| Name | Address |
|---|---|
| David Francissen | 48 Willoughby way, Alliston ON L9R 0M7, Canada |
| JEROME MILLAN | 74 WESTOWANIS DR, ETOBICOKE ON M9W 0C2, Canada |
| TARAMATEE GANESH | 74 WESTOWANIS DR, ETOBICOKE ON M9W 0C2, Canada |
| SHARDA GANESH | 48 WILLOUGHBY WAY, ALLISTON ON L9R 0M7, Canada |
| City | Alliston |
| Post Code | L9R 1B7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 10222526 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.