10222364 Canada Inc. (Corporation# 10222364) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 4, 2017.
| Corporation ID | 10222364 |
| Business Number | 716370093 |
| Corporation Name | 10222364 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
1889 Rte 19 Fairview PE C0A 1H2 |
| Incorporation Date | 2017-05-04 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Neally Currie | 23 Olde Brighton Lane, Charlottetown PE C1A 0A7, Canada |
| Jenna Shinn | 122 Brackley Point Road, Charlottetown PE C1A 6Y4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-05-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-05-04 | current | 1889 Rte 19, Fairview, PE C0A 1H2 |
| Name | 2017-05-04 | current | 10222364 Canada Inc. |
| Status | 2017-05-04 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-05-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-09-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12222949 Canada Inc. | 124 Wharf Rd, Nine Mile Creek, PE C0A 1H2 | 2020-07-24 |
| Harvey Construction & Renovations Ltd. | 43 Delies Drive, Nine Mile Creek, PE C0A 1H2 | 2020-07-01 |
| Sidekick Industries Inc. | 21 Rogers Pass Road, Rocky Point, PE C0A 1H2 | 2020-02-14 |
| West River Properties Inc. | 1889 West River Road, Charlotetown, PE C0A 1H2 | 2019-02-06 |
| Solutions EurГЄka Experts-conseils Inc. | 4715 Route 19, Nine Mile Creek, PE C0A 1H2 | 2018-08-16 |
| East Coast Metalworks Inc. | 1979 Route 19, Fairview, PE C0A 1H2 | 2018-05-06 |
| Richards Dynamic Positioning Ltd. | 852 Highland Park Rd., Nine Mile Creek, PE C0A 1H2 | 2017-02-06 |
| 9701206 Canada Inc. | 1969 Rte. 19, Fairview, PE C0A 1H2 | 2016-04-07 |
| Notitia Data Recruitment Inc. | 4 Maple Drive, Rocky Point, PE C0A 1H2 | 2019-02-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12393280 Canada Foundation | 2741 Murray Harbour Rd, Bellevue, PE C0A 1A0 | 2020-10-05 |
| 11643690 Canada Inc. | 1417 Iona Road, Rr3, Belfast, PE C0A 1A0 | 2019-09-24 |
| Jtrm Holdings Inc. | 241 Point Prim Road, Belfast, PE C0A 1A0 | 2019-07-09 |
| Creative Evolutions Incorporated | 2741 Murray Harbour Road, Belfast, PE C0A 1A0 | 2019-04-05 |
| Sapphire Dreams | 2496 Selkirk Road, Belfast, PE C0A 1A0 | 2018-01-05 |
| True North Services Inc. | 962 Newtown Road, Belfast, PE C0A 1A0 | 2017-05-24 |
| Sosila Holdings Inc. | 1341 Roseberry Rd, Belfast, PE C0A 1A0 | 2017-02-28 |
| Full Cycle Pay Inc. | 241 Point Prim Rd, Belfast, PE C0A 1A0 | 2017-01-05 |
| Maidstar Inc. | 2638 Iona Rd., Rr3 Belfast, Iona, PE C0A 1A0 | 2016-07-29 |
| Hire Away Inc. | 3279 Murray Harbour Road, Bellevue, PE C0A 1A0 | 2013-12-10 |
| Find all corporations in postal code C0A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Neally Currie | 23 Olde Brighton Lane, Charlottetown PE C1A 0A7, Canada |
| Jenna Shinn | 122 Brackley Point Road, Charlottetown PE C1A 6Y4, Canada |
| City | Fairview |
| Post Code | C0A 1H2 |
Please comment or provide details below to improve the information on 10222364 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.