Zhuhai Oversea Students association of Canada (Corporation# 10222275) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 4, 2017.
| Corporation ID | 10222275 |
| Business Number | 716285093 |
| Corporation Name | Zhuhai Oversea Students association of Canada |
| Registered Office Address |
200 Cochrane Drive, Unit 9 Markham ON L3R 8E8 |
| Incorporation Date | 2017-05-04 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Ying Zhou | 102-80 Nashdene Road, Scarborough ON M1V 5E4, Canada |
| YI XU | 102-80 Nashdene Road, Scarborough ON M1V 5E4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-05-04 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2017-05-04 | current | 200 Cochrane Drive, Unit 9, Markham, ON L3R 8E8 |
| Name | 2017-05-04 | current | Zhuhai Oversea Students association of Canada |
| Status | 2017-05-04 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-05-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-04-09 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-04-10 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Zhuhai General Association of Commerce (canada) | Unit 9, 200 Cochrane Drive, Markham, ON L3R 8E8 | 2017-08-29 |
| Zhuhai Association of Commerce (canada) | 200 Cochrane Drive Unit 9, Markham, ON L3R 8E8 | 2015-09-15 |
| Ovislink (canada) Inc. | #3-200 Cochrane Dr, Unit 3, Markham, ON L3R 8E8 | 2000-02-10 |
| Avenview Inc. | 200 Cochrane Drive, Unit 4, Markham, ON L3R 8E8 | 2008-02-14 |
| Ledseed Inc. | 200 Cochrane Drive, Unit 9, Markham, ON L3R 8E8 | 2014-07-16 |
| Zhuhai International Student Service Centre of Canada Inc. | Unit 9, 200 Cochrane Drive, Markham, ON L3R 8E8 | 2017-08-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Daewoo Auto Canada Inc. | 160 Royal Crest Court, Markham, ON L3R 0A2 | 1998-06-01 |
| 9615440 Canada Inc. | 160 Royal Crest Court, Markham, ON L3R 0A2 | 2016-02-03 |
| Concore Inc. | 160 Royal Crest Court, Markham, ON L3R 0A2 | 2016-03-30 |
| 10146536 Canada Inc. | 5 Seaforth Place, Markham, ON L3R 0A4 | 2017-03-15 |
| Quanzhou Chamber of Commerce In Canada | 7 Seaforth Pl, Markham, ON L3R 0A4 | 2016-12-22 |
| Celesse Inc. | 47 Braeside Sq, Markham, ON L3R 0A4 | 2015-05-11 |
| Zl Oceansky International Inc. | 53 Braeside Sq., Markham, ON L3R 0A4 | 2011-11-01 |
| Premier Tires Inc. | 52 Braeside Square, Markham, ON L3R 0A4 | 2009-11-02 |
| 3973387 Canada Inc. | 55 Braeside Square, Markham, ON L3R 0A4 | 2002-01-09 |
| Jands Systems Inc. | 52 Braeside Square, Markham, ON L3R 0A4 | 1988-03-16 |
| Find all corporations in postal code L3R | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Ying Zhou | 102-80 Nashdene Road, Scarborough ON M1V 5E4, Canada |
| YI XU | 102-80 Nashdene Road, Scarborough ON M1V 5E4, Canada |
| City | Markham |
| Post Code | L3R 8E8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Shenzhen Oversea Students Association of Canada | 97 Vantage Loop, Newmarket, ON L3X 0K8 | 2015-11-12 |
| Zhuhai Association of Commerce (canada) | 200 Cochrane Drive Unit 9, Markham, ON L3R 8E8 | 2015-09-15 |
| Zhuhai General Association of Commerce (canada) | Unit 9, 200 Cochrane Drive, Markham, ON L3R 8E8 | 2017-08-29 |
| Oversea Chinese Association (oca) | 313-3621 Hwy. 7 E, Markham, ON L3R 0G6 | 2004-05-26 |
| Canadian Nursing Students Association | 1145 Hunt Club Road, Unit 450, Ottawa, ON K1V 0Y3 | 1985-04-11 |
| Black Medical Students' Association of Canada | 605-1200 Gilford Street, Vancouver, BC V6G 2P5 | 2020-06-30 |
| Les Ancien(ne)s De L'association Des Г‰tudiant(e)s Infirmier(iГЁre)s Du Canada | 416 Douglas Ave., Toronto, ON M5M 1H4 | 1998-08-18 |
| Actuarial Students' National Association | Suite 1740, 360 Albert Street, Ottawa, ON K1R 7X7 | 1990-01-12 |
| Saudi Students' Association of Canada (ssac) | 2101 Thurston Drive, Ottawa, ON K1G 6C9 | 2015-02-20 |
| Lebanese Students' Association of Canada Inc. | Succ. "b", B.p. 65, Montreal, QC H3B 3J5 | 1981-11-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on Zhuhai Oversea Students association of Canada.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.