10222216 Canada Inc. (Corporation# 10222216) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 4, 2017.
| Corporation ID | 10222216 |
| Business Number | 715406526 |
| Corporation Name | 10222216 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
Ph 30 - 500 Richmond Street West Toronto ON M5V 3N4 |
| Incorporation Date | 2017-05-04 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ERMIN MEMISEVIC | PH 30-500 RICHMOND STREET WEST, Toronto ON M5V 3N4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-05-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-05-04 | current | Ph 30 - 500 Richmond Street West, Toronto, ON M5V 3N4 |
| Name | 2017-05-04 | current | 10222216 Canada Inc. |
| Status | 2017-05-04 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-05-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-04-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | PH 30 - 500 RICHMOND STREET WEST |
| City | TORONTO |
| Province | ON |
| Postal Code | M5V 3N4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11921193 Canada Inc. | #120, 500 Richmond Street West, Toronto, ON M5V 3N4 | 2020-02-24 |
| Myelin Ventures Ltd. | 500 Richmond Street West, Unit 123, Toronto, ON M5V 3N4 | 2019-12-25 |
| 10544876 Canada Inc. | 303-500 Richmond Street West, Toronto, ON M5V 3N4 | 2017-12-18 |
| Yolk Creative Ltd. | 500 Richmond St. West Unit 324, Troronto, ON M5V 3N4 | 2014-02-05 |
| G. Simpson Photography Ltd. | 500 Richmond Street West, Ph9, Toronto, ON M5V 3N4 | 2008-07-04 |
| Cola Canada Online Legal Answers Inc. | Ph 18 - 500 Richmond St. W., Toronto, ON M5V 3N4 | 2000-01-11 |
| Blue Jay Renovations Ltd. | 500 Richmond St. West Unit 324, Toronto, ON M5V 3N4 | 2014-03-04 |
| Tardigrade Consulting Ltd. | 500 Richmond Street West, Unit 123, Toronto, ON M5V 3N4 | 2020-03-11 |
| Eight Planets Corp. | 500 Richmond Street West, Unit 123, Toronto, ON M5V 3N4 | 2020-04-21 |
| 12327520 Canada Inc. | 500 Richmond Street West, Toronto, ON M5V 3N4 | 2020-10-01 |
| Find all corporations in postal code M5V 3N4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ERMIN MEMISEVIC | PH 30-500 RICHMOND STREET WEST, Toronto ON M5V 3N4, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5V 3N4 |
Please comment or provide details below to improve the information on 10222216 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.