Watson Elite Baseball Academy Inc. (Corporation# 10221970) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 4, 2017.
| Corporation ID | 10221970 |
| Business Number | 716227897 |
| Corporation Name | Watson Elite Baseball Academy Inc. |
| Registered Office Address |
154 Elgin Street Apt 6 Mississippi Mills ON K0A 1A0 |
| Incorporation Date | 2017-05-04 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Tanner Watson | 2493 County Road No 29, Pakenham ON K0A 2X0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-05-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-10-13 | current | 154 Elgin Street, Apt 6, Mississippi Mills, ON K0A 1A0 |
| Address | 2020-01-22 | current | 15 Malcolm, Almonte, ON K0A 1A0 |
| Address | 2020-01-22 | 2020-10-13 | 15 Malcolm, Almonte, ON K0A 1A0 |
| Address | 2017-05-04 | 2020-01-22 | 2493 County Road No 29, Pakenham, ON K0A 2X0 |
| Name | 2017-05-04 | current | Watson Elite Baseball Academy Inc. |
| Status | 2020-01-06 | current | Active / Actif |
| Status | 2019-10-09 | 2020-01-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2017-05-04 | 2019-10-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-05-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-12-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 154 Elgin Street |
| City | Mississippi Mills |
| Province | ON |
| Postal Code | K0A 1A0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gagne Homestead and Rescue | 5648 County Road No 29, Mississippi Mills, ON K0A 1A0 | 2020-11-16 |
| Seasonal Clean Inc. | 20-306 Honeyborne St, Almonte, ON K0A 1A0 | 2020-09-15 |
| 12323788 Canada Inc. | 1200 Clayton Road, Almonte, ON K0A 1A0 | 2020-09-08 |
| 12278472 Canada Inc. | 1206 Goldline Road, Almonte, ON K0A 1A0 | 2020-08-18 |
| 12263220 Canada Inc. | 244 Jamieson St, Almonte, ON K0A 1A0 | 2020-08-12 |
| Stagedx Inc. | 220 Stonehome Crescent, Mississippi Mills, ON K0A 1A0 | 2020-08-12 |
| 12238136 Canada Inc. | 45 Carleton Street, Mississippi Mills, ON K0A 1A0 | 2020-07-31 |
| Grant Lackey Construction Inc. | 1715 Ramsay Concession 3a, Almonte, ON K0A 1A0 | 2020-07-01 |
| Bouffage Kitchen Inc. | 326 Wylie St, Almonte, ON K0A 1A0 | 2020-06-29 |
| Kirkvest Holdings Inc. | 115 Brookdale St., Almonte, ON K0A 1A0 | 2020-04-01 |
| Find all corporations in postal code K0A 1A0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Tanner Watson | 2493 County Road No 29, Pakenham ON K0A 2X0, Canada |
| City | Mississippi Mills |
| Post Code | K0A 1A0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Lasalle Junior Elite Baseball Club Inc. | 510 Charron, Lasalle, QC H8P 3M6 | 1985-02-01 |
| Elite Baseball Bootcamp Corporation | 3176 Velmar Drive, Mississauga, ON L5M 6V7 | 2016-04-28 |
| Capital Region Elite Baseball Club | 100 Queen Street, 1100, Ottawa, ON K1P 1J9 | 2005-01-13 |
| Gladiator Baseball Academy Inc. | 2314 Rue MГ©nard, MontrГ©al, QC H8N 1J5 | 2019-08-28 |
| Ontario Tusks Baseball Academy | 74 Hemingford Place, Whitby, ON L1R 1E6 | 2020-01-31 |
| Ruthian Baseball Academy Ltd. | 2487 Kaladar Ave, Suite 360a, Ottawa, ON K1V 8B9 | 2015-01-29 |
| St. Anthony's Baseball Academy | 523 Saint Anthony Street, Ottawa, ON K1R 0A6 | 2018-11-01 |
| Canada Elite Badminton & Sports Academy Ltd. | 177 Westcreek Dr, Vaughan, ON L4L 9N6 | 2019-03-06 |
| La Revue Canadienne De Baseball Inc. | 131 Davenport Road, Toronto, ON M5R 1H8 | 1980-03-12 |
| The Canadian Baseball Hall of Fame and Museum | 386 Church St S, St.marys, ON N4X 1C2 | 1982-11-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on Watson Elite Baseball Academy Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.