TM Building System Canada Limited (Corporation# 10221783) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 6, 2017.
| Corporation ID | 10221783 |
| Business Number | 715898698 |
| Corporation Name | TM Building System Canada Limited |
| Registered Office Address |
2525 Tedlo Street Mississauga ON L5A 4A8 |
| Incorporation Date | 2017-05-06 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ZHAO LU | 2831 Huntingdon Trail, Oakville ON L4W 1B5, Canada |
| QI ZHANG | 2831 Huntingdon Trail, Oakville ON L6J 6Y2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-05-06 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-05-06 | current | 2525 Tedlo Street, Mississauga, ON L5A 4A8 |
| Name | 2017-05-06 | current | TM Building System Canada Limited |
| Status | 2017-05-06 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-05-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-06-13 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-05-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 2525 Tedlo Street |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5A 4A8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vape Brands International Inc. | 2525 Tedlo Street, Unit A, Mississauga, ON L5A 4A8 | 2013-12-13 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11770128 Canada Inc. | 570 Lolita Gardens, #215, Mississauga, ON L5A 0A1 | 2019-12-02 |
| The Toe Bro Inc. | 570 Lolita Gardens, Unit 241, Mississauga, ON L5A 0A1 | 2018-12-11 |
| 10731757 Canada Inc. | Lolita Gardens, Mississauga, ON L5A 0A1 | 2018-04-13 |
| Moody's Acquisitions Inc. | 413 - 570 Lolita Gardens, Mississauga, ON L5A 0A1 | 2017-08-15 |
| 9596704 Canada Inc. | 429 - 570 Lolita Gardens, Mississauga, ON L5A 0A1 | 2016-01-23 |
| Alwahab Restoration Ltd. | 329-570 Lolita Gardens, Mississauga, ON L5A 0A1 | 2015-03-23 |
| 11945637 Canada Inc. | 2059 Cliff Road, Mississauga, ON L5A 0A7 | 2020-03-06 |
| Wonder Education Consulting Ltd. | 2060 Excalibur Way, Mississauga, ON L5A 0A7 | 2019-10-29 |
| My Simple Home Inc. | 436 Ladycroft Terr, Mississauga, ON L5A 0A7 | 2019-09-12 |
| Compu-analytics Consulting Inc. | 350 Ladycroft Terrace, Mississauga, ON L5A 0A7 | 2018-03-06 |
| Find all corporations in postal code L5A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ZHAO LU | 2831 Huntingdon Trail, Oakville ON L4W 1B5, Canada |
| QI ZHANG | 2831 Huntingdon Trail, Oakville ON L6J 6Y2, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L5A 4A8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Towers Building System Ltd. | 7740, Muirfield Dr., Vancouver, BC V5S 2L7 | 2018-10-20 |
| R49 Building System Inc. | 64 Concession Road, Box 1091, Fenelon Falls, ON K0M 1N0 | 2018-10-10 |
| Modu-shed Building System Inc. | 4002-7071 Bayers Rd, Halifax, NS B3L 2C2 | 2011-11-25 |
| Elite Insulated Building System Inc. | 10123 99 Street, Suite 2200, Edmonton, AB T5J 3H1 | 1988-05-05 |
| Cbsn The Canadian Building System Network Inc. | 800 Rene Levesque Blvd W, Suite 900, Montreal, QC H3B 3P5 | 1995-12-22 |
| Les Batiments Fafard Inc. | 828 Rue Principale, Saint-dominique, QC J0H 1L0 | 1981-09-24 |
| Fredco Building System Ltd. | 6630 Ouest Rue Sherbrooke, Suite 201, Montreal, QC | 1977-11-14 |
| Novacos Building Cleaning Limited | 77 Westmorland Street, Frederick Square, Suite 600, Fredericton, NB E3B 5B4 | |
| System Consulting Integration and Research (scir) Ltd. | 52397 Chopin, 10, Lasalle, QC H8N 2H7 | 1991-11-06 |
| S Square System Canada Limited | 375 Jane Street, Toronto, ON M6S 3Z3 | 2013-03-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on TM Building System Canada Limited.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.