WIKISPECT INC. (Corporation# 10221724) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 4, 2017.
| Corporation ID | 10221724 |
| Business Number | 716433693 |
| Corporation Name | WIKISPECT INC. |
| Registered Office Address |
175 Park Rd Beaconsfield QC H9W 2M9 |
| Incorporation Date | 2017-05-04 |
| Dissolution Date | 2020-03-07 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Majdi Ghazal | 175 Park Rd, Beaconsfield QC H9W 2M9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-05-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-05-04 | current | 175 Park Rd, Beaconsfield, QC H9W 2M9 |
| Name | 2017-05-04 | current | WIKISPECT INC. |
| Status | 2020-03-07 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2019-10-09 | 2020-03-07 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2017-05-04 | 2019-10-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-03-07 | Dissolution | Section: 212 |
| 2017-05-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 175 Park Rd |
| City | Beaconsfield |
| Province | QC |
| Postal Code | H9W 2M9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jayde Gemstone Ltd. | 175 Park Road, Beaconsfield, QC H9W 2M9 | 2019-02-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fala Inc. | 108 Beaurepaire Dr., Beaconsfield, QC H9W 0A1 | |
| Ravann Creative Enterprises Inc. | 368 Glengarry Avenue, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 2000-06-30 |
| 2912597 Canada Inc. | 366 Glengarry, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 1993-04-15 |
| 147277 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 1985-11-08 |
| 10715549 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 2018-04-04 |
| 146140 Canada Inc. | 490 Olympic Dr., Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1985-05-31 |
| S. Vasil Marketing Inc. | 496 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1980-07-11 |
| 10203017 Canada Incorporated | 318 Berkshire Ave, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2017-04-22 |
| 9839399 Canada Inc. | 300 Birkshire, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2016-07-21 |
| 8664021 Canada Inc. | 342 Arlington Crescent, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2013-10-15 |
| Find all corporations in postal code H9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Majdi Ghazal | 175 Park Rd, Beaconsfield QC H9W 2M9, Canada |
| City | Beaconsfield |
| Post Code | H9W 2M9 |
Please comment or provide details below to improve the information on WIKISPECT INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.