Tobin & Brown Business and IT Consulting Corporation (Corporation# 10221716) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 11, 2017.
| Corporation ID | 10221716 |
| Business Number | 714104528 |
| Corporation Name | Tobin & Brown Business and IT Consulting Corporation |
| Registered Office Address |
1525 Sherruby Way Ottawa ON K2W 1A9 |
| Incorporation Date | 2017-05-11 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Lulu Veronica Tobin | 1525 Sherruby Way, Ottawa ON K2W 1A9, Canada |
| Wendell Brown | 1525 Sherruby Way, Ottawa ON K2W 1A9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-05-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-05-11 | current | 1525 Sherruby Way, Ottawa, ON K2W 1A9 |
| Name | 2017-05-11 | current | Tobin & Brown Business and IT Consulting Corporation |
| Name | 2017-05-11 | current | Tobin ; Brown Business and IT Consulting Corporation |
| Status | 2017-05-11 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-05-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-09-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-05-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Amethyst Investments Ltd. | 10 Weldale Drive, Kanata, ON K2W 1A9 | 2019-09-23 |
| Keebo Marketing Ltd. | 1546 Sherruby Way, Ottawa, ON K2W 1A9 | 2016-11-04 |
| 9861165 Canada Inc. | 1500 Sherruby Way, Kanata, ON K2W 1A9 | 2016-08-09 |
| Beijing Leading Logistics Inc. | 1 Weldale Dr, Ottawa, ON K2W 1A9 | 2013-12-28 |
| Bly Consulting Ltd. | 1 Weldale Drive, Ottawa, ON K2W 1A9 | 2004-12-16 |
| 118090 Canada Ltd. | 5 Weldale Drive, Kanata, ON K2W 1A9 | 1982-10-19 |
| Washroom Makeovers Ltd. | 5 Weldale Drive, Kanata, ON K2W 1A9 | 2008-01-30 |
| 9743740 Canada Limited | 1 Weldale Drive, Kanata, ON K2W 1A9 | 2016-05-08 |
| 10854441 Canada Inc. | 1500 Sherruby Way, Ottawa (kanata), Ontario, ON K2W 1A9 | 2018-06-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11935607 Canada Corp. | 357 Ridgeside Farm Drive, Ottawa, ON K2W 0A1 | 2020-03-02 |
| Hand-son Design Limited | 512 Bradbury Court, Ottawa, ON K2W 0A1 | 2017-03-09 |
| Raindrop Foundation | 506 Bradbury Court, Ottawa, ON K2W 0A1 | 2015-12-12 |
| Mior Management Inc. | 324 Ridgeside Farm Drive, Ottawa, ON K2W 0A1 | 2005-12-29 |
| Nucletron Canada Inc. | 344 Ridgeside Farm Dr., Kanata, ON K2W 0A1 | 2003-01-28 |
| Datalogic360 Inc. | 506 Bradbury Court, Ottawa, ON K2W 0A1 | 2017-11-07 |
| Gbapps Inc. | 515 Finlayson Crescent, Ottawa, ON K2W 0A2 | 2019-09-13 |
| 10965430 Canada Corporation | 1041 Goward Dr, Kanata, ON K2W 0A2 | 2018-08-27 |
| Satluj Transportation Inc. | 518 Finlayson Crescent, Kanata, ON K2W 0A2 | 2016-05-06 |
| 9721860 Canada Inc. | 512 Finlayson Crescent, Ottawa, ON K2W 0A2 | 2016-04-22 |
| Find all corporations in postal code K2W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Lulu Veronica Tobin | 1525 Sherruby Way, Ottawa ON K2W 1A9, Canada |
| Wendell Brown | 1525 Sherruby Way, Ottawa ON K2W 1A9, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K2W 1A9 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + Ottawa |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Brown Law Consulting Corporation | 230 King St. E, Suite 1516, Toronto, ON M5A 1K5 | 2016-10-19 |
| Ve Global Consulting Group Inc. | 62 Tobin's Nest Drive, Woodbridge, ON L4H 3A9 | 2008-08-21 |
| Brown Bear Business Solutions Inc. | 301 - 1030 West Broadway, Vancouver, BC V6H 4J5 | 2018-06-06 |
| Gordon G. Brown & Company Limited | 2220 Midland Ave, 110 Business Ro, Scarborough, ON M1P 3E6 | 1953-09-28 |
| Business Craft Consulting Corporation | 406 - 31 Rue King Ouest, Sherbrooke, QC J1H 1N4 | 2020-09-25 |
| Sjm Business Consulting Corporation | 20 Camwood Crescent, North York, ON M3A 3L2 | 2019-10-27 |
| Warner Business Consulting International Corporation | 225 Adolphus Street, Cornwall, ON K6H 3S5 | 2005-04-07 |
| Balsam Business Consulting Corporation | 674 Indian Point Road, Coboconk, ON K0M 1K0 | 2004-10-28 |
| The Kanwood Business Consulting Group Corporation | 920 Riverside Drive, Ajax, ON L1T 3S2 | 2019-06-28 |
| Belot Business Consulting Corporation | 48 Albany Avenue, Suite #2, Toronto, ON M5R 3C3 | 2014-01-22 |
Please comment or provide details below to improve the information on Tobin & Brown Business and IT Consulting Corporation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.